ASC proteininin Aß ve AL tipi amiloid yapıları ile birlikteliğinin araştırılması
Investigation of the co-localization of ASC protein with Aß and AL type amyloid fibrils
  1. Tez No: 204168
  2. Yazar: ZİHNİ EKİM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amiloid, çeşitli klinik bozukluklarda vücudun birçok doku ve organında genellikle hücreler arasında depolanan ve çözünmeyen protein birikimleridir. ASC proteini AA tipi amiloid fibrilleri ile birarada bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, ASC proteininin Aß ve AL tipi amiloid yapıları ile birarada bulunup bulunmadığı araştırıldı.12 Alzheimer hastasının otopsi beyin materyallerinde yapılan immünhistokimya çalışmaları sonucunda, senil plaklar ve serebrovasküler amiloid birikimleri ile ASC proteininin birlikte yeraldığı gösterildi. Bu birliktelik, ASC-Aß immünfloresan eş boyaması ile doğrulandı. Ayrıca, bu hasta materyallerinde yapılan immünboyamalar sonucunda ASC proteininin gliyal hücrelerin yanısıra bazı nöronlarda da ifade olduğu ve bu ifadenin bazı hücrelerde speck şeklinde olduğu gösterildi.AL tipi amiloid geliştiren 5 hastanın biyopsi materyalleri üzerinde yapılan immünhistokimya çalışmaları sonucunda, AL tipi amiloid fibrillerinde ASC proteininin biriktiği gösterildi.ASC'nin AA tipi amiloid fibrillerinde olduğu gibi Aß ve AL tipi amiloid fibrilleri ile de birlikte bulunduğunun gösterilmesi, ASC'nin amiloid oluşum mekanizmasında önemli bir rolü olabileceğine işaret etmektedir. İleride yapılacak fonksiyonel araştırmalar ile ASC'nin amiloid oluşum mekanizmasındaki rolü açığa çıkarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Amyloid is an extra cellular insoluble protein aggregate which accumulates in several tissues in various clinical conditions. The co-localization of ASC protein with AA type amyloid fibrils has previously been demonstrated by our group. In this study, the possible co-localization of ASC with Aß and AL type amyloid fibrils is investigated.Immunohistochemical staining of paraffin-embedded tissues from brain post-mortem samples of 12 Alzheimer?s disease patients revealed co-localization of ASC protein with senile plaques and cerebrovascular amyloid deposits. This co-localization was confirmed by ASC-Aß co-staining by using immunofluorescence staining technique. Furthermore, immunostaining experiments of Alzheimer?s disease patients? post-mortem tissue samples demonstrated neuronal ASC expression, in addition to glial cells which was shown to be as speck like aggregates in some cells.Immunohistochemical staining of paraffin-embedded tissues of 5 patients suffering from AL type amiloid development revealed co-localization of ASC protein with AL type amyloid fibrils. The results of this study showed that ASC may play an important role in amyloid development. Further functional studies are required to explore the link between ASC and amyloid fibril formation.