KOAH olgularında altı dakika yürüme testi, mekik testi, otur kalk testi ve zamanlı kalk yürü testlerinin birbirleri,yaşam kalitesi, solunum fonksiyonları ve dispne skalaları ile ilişkileri
  1. Tez No: 204167
  2. Yazar: NESRİN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan (KOAH) hastalarda yaygın olarak kullanılan altı dakika yürüme testi (6DYT) poliklinik koşullarında uygulanabilirliği zor bir testtir. Bu çalışmada poliklinik ortamında uygulanımı daha kolay olan, otur kalk (Sit To Stand Test-STST) ve zamanlı kalk yürü testleri (Timed Up and Go Test-TUG) ve kullanımı yaygınlaşmaya başlayan mekik testinin(shuttle test) 6DYT ile karşılaştırılması amaçlandı.KOAH tanısı olan (FEV1/FVC ?70 )(GOLD), 80 stabil dönemde hasta ve 25 kontrol olmak üzere toplam 105 olgu çalışmaya alındı. KOAH dışı pulmoner hastalık, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, ortopedik kusuru, kas eklem hastalığı, kontrolsüz kronik hastalığı olan olgular çalışma dışı bırakıldı. Olgular testlere başlamadan önce, 1 saat dinlenme sonrası solunum fonksiyon testi (SFT) ve St.George yaşam kalitesi anketiyle (SGRQ) değerlendirildi. Bazal ve test sonrası nabız, saturasyon değerleri, vizüel anolog skala (VAS), BORG dispne skalası kaydedildi. Egzersiz testleri aynı sırayla (TUG, STST, 6DYT ve mekik testi) eşit dinlenme süreleriyle uygulandı.Hastaların 7'si (%8.7) hafif, 44'ü (%55) orta, 25'i(%31.2) ağır ve 4'ü(%5) çok ağır evredeydi. FEV1 ile en yakın ilişki 6DY testinde gözlendi, bunu mekik testi, STST ve TUG testi izledi (p0.05). Dört test birbiri ile ilişkili olara saptandı.STST ve TUG testlerinin kolay uygulanabilir olmaları yanında TUG testinin dispne hissi yaratmıyor ve oksijenizasyonu bozmuyor olmasından dolayı 6DYT ve mekik testlerine alternatif olarak kullanılabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Six minute walk test (6MWT) which has been used widely in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients; is difficult to perform in outpatient clinics. In this study we aimed to compare 6MWT with sit to stand (STST) and timed up and go test (TUG) which could easily be performed in outpatient clinics in a short time and also with shuttle test which has been extensively used.105 cases; 80 stable COPD patients diagnosed before (FEV1/FVC ?70)(GOLD) and 25 controls were included in the study. Pulmonary diseases other than COPD, heart failure, coronary artery disease, orthopedic deformities, muscle and joint diseases and uncontrolled chronic diseases were regarded as exclusion criteria. Cases were evaluated with pulmonary function tests (PFT) and St. George Quality of Life Questionnaire (SGRQ) following 1 hour rest time. Basal and after test, pulse, saturation, visual analog scale (VAS) and Borg dyspnea scales were recorded. Tests were performed with the same order (TUG, STST, 6MWT and shuttle test) and resting periods.Two of the patients 7(8.7%) had mild, 44(55%) had moderate, 25 (31.2%) had severe and 4 (5%) had very severe disease. The closest relation with FEV1 was obtained with 6MWT, shuttle test and STST and TUG were following it respectively (p0.05), and were not observed in saturation parameters after TUG and 6MWT . Four tests were determined to be related with each other.Easy feasibility of STST ve TUG tests and absence of feeling of dyspnea and determining no change in oxigenization of TUG test, encouraged us to suggest that these tests could be an alternative to 6MWT and shuttle tests.