The regulatory effect of CcarR activator on the cephamycin C gene cluster of Streptomyces clavuligerus
CcaR aktivatörünün Streptomyces clavuligerus?a ait sefamisin C gen kümesi üzerindeki düzenleyici etkisi
- Tez No: 304964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Streptomyces clavuligerus, bir ß-laktam antibiotiği olan sefamisin C ve güçlü bir ß-laktamaz inhibitörü olan klavulanik asit gibi endüstriyel açıdan önemli sekonder metabolitleri üretmektedir. Sefamisin C, sefalosporin çekirdeğinin C-7. pozisyonunda bir metoksil grubunun varlığı dolayısıyla penisiline dirençli bakterilere karşı etkilidir. Klavulanik asit ß-laktam antibiyotikleri ile birlikte bakteri nedenli enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Sefamisin C ve klavulanik asit gen kümeleri S. clavuligerus' un genomunda ß-laktam süperkümesini oluştururlar. Sefamisin C gen kümesinde yeralan ccaR geni tarafından kodlanan CcaR (Sefamisin C-Klavulanik asit Regülatörü) ß-laktam süperkümesinin pozitif bir regülatörüdür. Sefamisin gen kümesi ile ilgili daha onceki çalışmalar sefamisin C genlerin ekspresyonlarını ve protein düzeyinde fonksiyonlarını belirlemek üzere S1 nükleaz (Paradkar ve ark., 1994), Northern (Perez-Llarena ve ark., 1997) ve Western blot (Alexander ve Jensen, 1998) gibi farklı teknikleri kullanmış olup gen kümesinin farklı kısımları üzerinde çalışmışlardır. Bu yüzden, S. clavuligerus tarafından antibiyotik üretimini anlamaya yönelik geniş kapsamlı bir çalışmaya gereksinim vardır.Bu çalımanın amacı, hücre içerisinde sefamisin C biyosentezinin yolak-özgü CcaR proteini tarafından regülasyonunun moleküler mekanizmalarını detaylı bir şekilde incelemektir. Bu amaçla, RT-PCR ve qRT-PCR çalışmalarıyla, hücrede pozitif regülatör gen ccaR' nin yokluğunda ve bu genin çoklu ifadesi durumunda tip suşa kıyasla sefamisin C biyosentetik gen kümesinin zamana bağlı ekspresyon profili analiz edilmiştir. Ayrıca, CcaR proteininin sefamisin gen kümesindeki DNA-bağlanma bölgeleri EMSA deneyleri ile incelenmiştir. Yine ccaR geninin olmadığı ya da çok kopya olarak bulunduğu rekombinant suşlarda sefamisin C ve klavulanik asit üretimi biyoassay ve HPLC analizleri ile tespit edilmiştir.Sefamisin C gen kümesindeki genlerin RT-PCR analizleriyle, üç farklı polisistronik ve iki monosistronik transkript belirlenmiştir. Sefamisin C gen kümesinin CcaR tarafından kontrolü, en çok ccaR, lat, cmcI, cefD, blp ve cefF genlerinin ekspresyon seviyelerinde gözlenmiştir. qRT-PCR ile elde edilen bu veriler, CcaR'nin lat, cefD?cmcI, cefF, blp ve ccaR promotor bölgelerine bağlandığının gösterildiği EMSA sonuçlarıyla desteklenmiştir. ccaR' nin hücrede çoklu ifadesi her iki sekonder metabolitin üretiminde önemli bir artış sağlayarak biyoteknolojik açıdan etkin bir üretici suş geliştirilmesini sağlamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, CcaR aktivatörünün sefamisin C kümesindeki genlerin ekspresyonları üzerindeki zaman bağlı etkisini ortaya koyan ilk raporu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Streptomyces clavuligerus produces industrially important secondary metabolites such as cephamycin C (a ß-lactam antibiotic) and clavulanic acid (a potent ß-lactamase inhibitor). Cephamycin C is active against penicillin-resistant bacteria due to presence of methoxyl group in C-7 position of cephalosporin nucleus. Clavulanic acid is prescribed in combination with ß-lactams for treatment of various bacterial infections. Cephamycin C and clavulanic acid gene clusters form ß-lactam supercluster in S. clavuligerus genome. CcaR (Cephamycin C-Clavulanic Acid Regulator), encoded by ccaR, located in cephamycin C gene cluster, is a positive regulator of ß-lactam supercluster. Previous studies on cephamycin C gene cluster have used different techniques, such as S1 nuclease (Paradkar et al., 1994), Northern blot (Perez-Llarena et al., 1997), and Western blot (Alexander and Jensen, 1998) to determine expression of cephamycin C genes at mRNA level and to identify their functions at protein level, and they have studied on different parts of the cluster. Hence, a comprehensive study is needed to understand molecular mechanisms of pathway-specific regulation of cephamycin C production by S. clavuligerus.In this study, time-dependent expression levels of cephamycin C gene cluster in a ccaR-disrupted mutant and ccaR-overexpressed recombinant strain of S. clavuligerus as compared to those in the wild strain were analysed by RT-PCR and qRT-PCR. In addition, DNA-binding sequences of CcaR on cephamycin C gene cluster were examined by EMSA. The effect of ccaR disruption and overexpression on cephamycin C and clavulanic acid yields were determined by bioassay and HPLC.Three polycistronic and two monocistronic transcripts were obtained by RT-PCR. CcaR regulation showed its effect on mostly ccaR, lat, cmcI, cefD, blp and cefF expression levels. qRT-PCR data was supported by EMSA showing CcaR binding to lat, cefD?cmcI and ccaR promoters. ccaR overexpression from multi-copy recombinant plasmid resulted in significant increase in cephamycin C and clavulanic acid yields, making the respective recombinant strain as an attractive industrial strain. qRT-PCR data presented herein constitute the first that reveal the effect of CcaR activator on the expression of cephamycin C genes in a time-dependent manner.