Kedi gingivitis sağaltımında amoksisilin-klavulonik asit ve sulfadimetil primidin-trimetoprim ajanlarının klinik etkilerinin karşılaltırılması
Comparison of clinical effects of amoxycillin/clavulonic acid and sulphamdimetyl primidin/trimethoprim agents for the treatment of gingivitis in cats
- Tez No: 204202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dişeti hastalığı her yaştaki kedilerde farklı şiddetlerle seyredebilen bir hastalıktır. Dünyada yaygın olarak görüldüğü gibi Türkiye'de de oldukça fazla görülmektedir. Çalışmada, Ankara, Batıkent Veteriner Kliniği'ne getirilen kedilerde teşhis edilen vakaların amoksisilin ve trimetoprim ile karşılaştırmalı olarak tedavi edilme seçenekleri araştırıldı. Bu amaçla, kliniğe ağız problemi şikayeti ile getirilen toplam 22 adet kedi yaş, cinsiyet ve ırk farkı gözetilmeksizin iki gruba ayrıldı. Gruplardaki bireylerin hastalıklarının şiddeti ayrıca yapılan klinik muayene bulgularına göre gingival indekse paralel bir şekilde belirlendi. Birinci grup hastaya amoksisilin-klavulanik asit (Amoksisilin 7 mg + Klavulanik asit 1.75 mg, deri altı, kg/canlı ağırlık) ihtiva eden preparatlar uygulandı. Aynı şekilde, ikinci grup hastaya da trimetoprim-sulfanamid (Trimethoprim 4 mg + Sülfadimetilpirimidin 20 mg, deri altı, kg/canlı ağırlık) ihtiva eden preparatlar uygulandı. Yapılan değerlendirme sonucunda, hastalığın iyileşme süresi açısından, iki ilaç grubu arasında istatistiksel olarak önemli sayılabilecek bir farklılık gözlenmedi. Çalışmanın bu sonucunun küçük hayvan kliniği yapan veteriner hekimler için değerli bir veri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gingivitis is a common disease which may be seen on every age groups in cats with different severity. As widely seen in the world, it is also very commonly reported in Turkey. In this study, comparative treatment approaches were evaulated between the two clinically gingivitis diagnosed cat groups which were brought to the Batıkent Veterinary Clinic, Ankara, by using amoxicillin and trimethoprim drugs. To begin with, a number of 22 cats were divided into two groups, regardless of age, sex, and breed. Severity of the disease in every individual in both groups was determined by clinical examination using gingival index. The first group received amoxicillin&clavulanik acid (Amoksisilin 7 per + Klavunolik asit 1.75 per, subcutan, kg/life weight) while the second group was administered Trimethoprim&Sulfadimethyl (Trimethoprim 4 per + Sulfadimethyl pyrimidine 20 per, subcutan, kg/body weight). The results demonstrated that there was no statistically significant difference between the two groups in terms of the treatment time. It is thought that this finding may be a valuable data for practicioners in small animal surgery.