Ratlarda deneysel, implant ilişkili, metisilin dirençli stafilokokus aureus osteomiyelit modelinde tigesiklin ve teikoplanin antibiyotiklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comperative evaluation of tigecycline and teikoplanin in the treatment of experimental implant related MRSA osteomyelitis in a rat model
  1. Tez No: 204203
  2. Yazar: ERDEM DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Akut ve kronik ortopedik enfeksiyonlarının tedavisi zordur ve genellikle uzun süreli antibiyoterapi uygulanımı ve cerrahi tedavi gerektirir. Özellikle MRSA etkenli ve implant ilişkili osteomyelit enfeksiyonlarının medikal tedavisinde kullanılabilecek ajanlar sınırlıdır.Amaç: Çalışmamızda deneysel rat modellerinde, MRSA etkenli, implant ilişkili osteomiyelit tedavisinde tigesiklin ve teikoplanin antibiyotiklerinin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 60 adet erişkin dişi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Tüm ratlar 10'arlı 6 gruba ayrılarak, sağ tibia metafizlerinde MRSA etkenli, imlant ilişkili, osteomyelit geliştirildi. 3. hafta sonunda 3 gruptan imlantlar çıkarıldı, 1 implantlı 1 implantsız 2 grup tedavisiz bırakılarak geri kalan 4 gruba 4 hafta süreyle 2 farklı antibiyotik tedavisi verilerek sonuçlar karşılaştırıldı.Bulgular: Antibiyotik uygulanan gruplarda kolonize olan mikroorganizma sayısının kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu bulunurken, tigesiklin uygulanan grupların implantlı ve implantsız gruplarda teikoplanin uygulanan gruplar ile aralarında anlamlı bir fark saptanmamıştır.Sonuç: Yeni nesil antibiyotiklerden olan tigesiklinin deneysel osteomyelit tedavisinde teikoplanine karşı üstünlüğünün saptanmamasına karşın klinik uygulamalarda teikoplanine alternatif olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte özellikle implant ilişkili osteomyelitin medikal olarak daha etkin tedavi edilebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Background: Treatment of acute and chronic orthopaedic infections is difficult and often requires prolonged antibiotic therapy and surgical treatment. The agents which are used to treat osteomyelitis infections that implant releated and caused by MRSA are limited.Objective: Our aim was to investigate the comperative evaluation of tigecycline and teicoplanin in the treatment of implant related, MRSA osteomyelitis on experimental rat models.Materials and Methods: Sixty female adult Wistard Albino rats, divided into 6 groups in which each group included 10 rats were used in our study. In these rat groups, implant related MRSA osteomyelitis was implanted in their right tibial metaphysis. At the end of 3 weeks, implants were removed from 3 groups. Two groups, including 1 implanted and 1 without implant were left untreated, while the remaining 4 groups were treated with two different antibiotics for 4 weeks. At the end of the study period, the results of the 6 groups were compared.Results: The number of colonisan microorganisms were found to be significantly lower than the control grups, while there were no statistically significant differences between tigecycline and teicoplanin groups.Conclusions: Despite there was no superiority of a new generation antibiotic tigecycline to teicoplanin, it has been considered as an alternative to teicoplanine in clinical settings. However, further studies are needed for more effective medical treatment of implant-related osteomyelitis.