Beş yaş altı çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı ve oturulan konutun koşulları ile ilişkisi
  1. Tez No: 204201
  2. Yazar: BİRGÜL ÖZÇIRPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tüm dünyada beş yaş altı çocuklarda solunum sisteminin akutenfeksiyon hastalıkları önde gelen hastalık ve ölüm nedenlerindendir. Dünyadaher yıl akut solunum yolu enfeksiyonlarından (ASYE) yaklaşık 4 milyon çocukölümü meydana geldiği tahmin edilmektedir. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığındagelişmekte olan ülkelerde ASYE'nin şiddeti ve öldürücülüğü daha fazladır. Buönemli çocukluk çağı sorununa ışık tutmak amacıyla çalışmamızda ASYE sıklığıve oturulan konutun koşulları ve diğer etkenlerle ilişkisinin saptanmasıamaçlanmıştır.Çalışmamız prospektif bir araştırma olarak uygulanmış, Binevler SağlıkOcağı bölgesine bağlı sağlık evlerinden büyüklüğe orantılı olasılıklı örneklemeyöntemiyle seçilen 5 mahalle sağlık evi bölgesinde bulunan tüm 5 yaş altıçocuklar (n=744) 12 ay boyunca ASYE yönünden izlenmiştir. Bu bölgelerde 5yaş altı çocuk bulunan tüm evler araştırmacılar tarafından ziyaret edilerek,annelere ASYE ve konut koşulları ile ilgili soruları içeren bir anket uygulanmıştır.Anket uygulandıktan hemen sonra her konutta bulunan odaların ve pencerelerinbüyüklükleri ölçülerek, her konut için ayrı ayrı olmak üzere m3 ve m2 cinsindendeğerleri elde edilmiştir. Anket verileri ışığında konut koşulları, sosyoekonomikdurum ve bireysel özellikleri içeren 3 ayrı kompozit indeks hazırlanarak, her birikötü, orta ve iyi olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmıştır. Her ayın sonunda hanelerziyaret edilerek aileler tarafından günlük olarak doldurulan izlem formlarıtoplanmıştır.Araştırma sonunda ASYE kişi-ay insidans hızı %37,08, olgu-ay insidanshızı %42,93, bulunmuştur. ASYE sıklığı Kasım ve Mart ayları arasındaartmaktadır. Bir ASYE atağının iyileşme süresi ortalama 7,74 gündür. Ancak busüre Aralık ve Mart ayları arasında 8,33 güne uzamaktadır (p=0,04). Çocukbaşına yıllık ASYE atağı ortalaması 5,61 ±0,16 olarak bulunmuştur. Bu ortalamaiyi koşullu konutlarda yaşayan çocuklarda 4,63±0,24 iken, kötü koşullukonutlarda yaşayan çocuklarda 6,22±0,30'a yükselmektedir (p=0,0001). YıllıkASYE atağı ortalaması bireysel özellikleri kötü olan çocuklarda (6,08±0,29)bireysel özellikleri iyi olan çocuklara nazaran yüksek bulunmuştur (4,86±0,27)(p=0,007). Sosyoekonomik durum ile yıllık ASYE atağı ortalamaları arasındailişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Acute infectious diseases of respiratory tract are a majör cause ofmorbidity and mortaiity under 5 years old world-wide. İt is estimated that about 4million deaths from acute respiratory infections (ARI) occur throughout the worldannually. The severity and fatality of ARI is much greater in developingcountries than socially and economically developed counthes. İn our study, it isaimed to determine the frequency of ARI and the relationship betvveen ARI andhouse conditions and other causes thought to be related with ARI.A prospective study of ARI in children aged between 0-5 years wascarried out över a 12 month period in a region of health centre named Binevierin Gaziantep, Turkey. Five health station were chosen by sampling techniquewith probability proportional to size. Ali houses including children under 5 yearsold (n=744) in these regions were visited by the investigators and aquestionnaire including questions about ARI and house conditions applied tomothers. After the application of questionnaire, the sizes of rooms (total m3 ofrooms) and windows (total m2 of windows)of houses were measured for eachhouse by the investigators. Three composite indexes, one of them includinghouse conditions, one of them including socio-economical status of family andone of them including individual status of children were formed by the data andeach of them was classified to three groups as good, middle and bad.AH children were followed up along an epidemiological year for ARI. İnthese followings, the data were obtained from a form which was recorded dailyby parents in these followings. The incidence rate of ARI per person per monthwas found to be 37,08%, the incidence rate of ARI per case per month wasfound to be 42,93%. The frequency of ARI was higher betvveen September andMarch. The mean duration of ARI episode was approximately 7.7 days. But thisduration prolonged to 8.3 days betvveen December and March(p=0,04). Themean number of ARI was founded 5.61 ±0,16 per child per year. This mean was4.63±0,24 in children living in houses having good conditions. But, in childrenliving in houses having bad conditions this mean increased to 6,22±0,30(p=0,0001). The mean number of ARI episodes was higher in children havingbad individual status (6,08±0,29) than that of children having good individualstatus (4.86±0,27) (p=0,007). Statistically significant difference was not foundedamong the means of ARI episode by socio-economical status.