Hastanede yatan hastaların hasta hakları konusunda bilgi düzeyi
The knowledge level of the patients staying in hospitals about the patient rights
  1. Tez No: 204204
  2. Yazar: HALİME KAÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETHastanede yatan hastaların hasta hakları konusunda bilgi düzeyiBu çalışmada, Uşak Devlet Hastanesi ve 1 Eylül Devlet Hastanesi cerrahi servislerinde yatan hastaların hasta hakları konusunda bilgi düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır.Kesitsel tipteki bu araştırmada, 413 hastaya 30 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS, istatistiksel analizlerde yüzdelik çapraz tablo ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir.Araştırmamıza katılan hastaların % 66.3'ü kadın, %.33.7'si erkektir. Bunların %44.6'sı 21-40 yaş arası, %43.3'ü ise 41yaş üzerindedir. Eğitim durumuna bakıldığında hastaların %19.9'u okur yazar olmayıp, %49,6'sı temel eğitim , %21,3'ü lise, %9.2'si yüksek okul mezunu olup. Araştırmamıza katılanların %30.3'ü hasta haklarından haberdar olup %69.7'si ise haberdar değildir. Hastaların%36.6'sı hastane ve servisin uyulması gereken kurallarıyla ilgili bilgi almış olup, %63.4'ünün ise bilgisi olmadığı saptanmıştır.Hastaların %52.1'i tedavisini yapan sağlık personelini tanımaktadır ve tedaviyi yapan sağlık personelini ismen tanıma durumu ile hastaların sosyo-demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. (P> 0.05.) Hastaların %21.8'i hasta hakları birimini bilmektedir. Buna rağmen hastaların %95.6'sı hasta hakları birimine herhangi bir nedenle müracaat etmemiştir. Hastaların %50.5'i ise şikayet makamı olarak baş hekimliği görmüştür.Araştırmaya katılan hastaların %69.7'si hastaneden memnun olduklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe knowledge level of the patients staying in hospitals about the patient rightsThe aim of this study is to determine the level of the patient rights-consciousness of the patients staying in the surgical wards of 1 Eylül State Hospital.In this cross-sectional type research, a survey form consisting of 30 questions was applied on 413 patients. The data obtained were evaluated according to SPSS, percentage cross table in statistical analyses, and chi square tests.66.3 % of the people having participated in our research are women while 33.7 % of them are men. 44.6 % of them are between the ages 21 and 40, and 43.3 % of those are over 41. With respect to the education status, 19. 9 % of the patients are illiterate and 49.6 % of them had primary education, 21.3 % of them had high school education, 9.2 % of them are university graduates. 30.3 % of those participating in our research are aware of the patient rights; however, 69.7 % of them are unaware of the patient rights. It has been found that 36.6 % of the patients are informed about the rules of the hospital and the service to obey, yet 63.4 % of them do not have any information about them.52.1 % of the patients know the medical personnel that give medical treatment to them, and no statistically meaningful relationship has been found between knowing the medical personnel giving the medical treatment by their names and the socio-demographic characteristics of the patients (P> 0.05). 21.8 % of the patients know the patient rights unit. Despite this, 95.6 % of the patients have not consulted the patient rights unit for any reason. 50.5 % of the patients apply the Head Physician?s Office as the complaint authority.69.7 % of the patients participating in the research have stated that they are satisfied with the hospital. A statistically meaningful relationship between the level of satisfaction and the socio-demographic characteristics such as age, education status, and the socio-economic status has been found.