Bölgesel kalkınma modelleri ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)
Regional development models and the Southeastern Anatolia Project (SAP)
  1. Tez No: 204248
  2. Yazar: AHMET SARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
-i-ÖZBÖLGESEL KALKINMA MODELLERİ VEGÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİ (GAP)GAP, antik çağlarda medeniyetin beşiği olan ve ?Yukarı Mezopotamya?olarak bilinen Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bütüncül sosyal ve ekonomikkalkınmasını amaçlayan, insan odaklı bölgesel bir kalkınma programıdır.Bu çalışma, kalkınma ve bölgesel kalkınma modellerini planlı kalkınmadöneminin başlangıcından günümüze kadar analiz etmiştir. Araştırmada GAPİdaresinin statüsü ve fonksiyonları gözden geçirilmiştir. Konuyla ilgili olarak bazıaraştırma raporlarındaki değerlendirmeler dikkatle incelenmiştir. Sonuç olarak,sosyoekonomik faaliyetlerdeki yükümlüklerinde GAP İdaresinin başarısıtartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-ii-ABSTRACTREGIONAL DEVELOPMENT MODELS AND THESOUTHEASTERN ANATOLIA PROJECTThe Southeastern Anatolia Project (GAP) is a human-focused, regionaldevelopment project which has the objective of the complete social and economicdevelopment of the Southeastern Anatolia Region, which was known as“UpperMesopotamia”and was the cradle of civilization in ancient times.The study, analyses development and regional development models from thebeginning of the planned development period to nowadays. In the research, the statusand functions of the GAP Administration have been examined. The evaluationsrelated with the issue at the some research reports have been studied carefully. As aresult, the success of the GAP Administration at the duties in the socioeconomicactivities has been discussed.ANAHTAR SÖZCÜKLER/KEYWORDSBölgesel Kalkınma : Regional DevelopmentKalkınma Kuramları : Development TheoriesGAP : Southeastern Anatolia ProjectGAP İdaresi Başkanlığı : Southeastern Anatolia Project AdministrationBölgesel Kalkınma Ajansları : Regional Development Agencies