İşletmelerde müşteri hizmeti ve müşteri memnuniyeti ile farklı bankalar ve bölgeler için müşteri memnuniyetini belirlemeye yönelik uygulama
Application focused on the customer service and customer satisfaction in firms and the definition of customer satisfaction in different banks and regions
- Tez No: 204247
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ŞENKAYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
YAZARIN ADI-SOYADI: A.Tuncay ÇINARBAŞLIK: şletmelerde Müşteri Hizmeti ve Müşteri Memnuniyeti le FarklıBankalar ve Bölgeler çin Müşteri Memnuniyetini BelirlemeyeYönelik Uygulama.ÖZETMüşteri hizmetleri, bir işletmenin müşterilerle bütünleşme yönünde harcadığı çabalarıntümüdür. Klasik yönetim anlayışında“ürün ve kar odaklı”olarak düşünülen rekabet, modernyönetim anlayışında“ kalite ve müşteri odaklı”olarak uygulanmaya başlanılmıştır.Rekabetçi yarışın son hızla sürdüğü günümüz koşullarında fark yaratabilmek veya bir adımdaha öne geçebilmek amacıyla yoğun çalışmalarda bulunulmasının yanı sıra, müşterimemnuniyeti ilk kural olarak ele alınmalıdır.şletmeler tüm üretim ve hizmet stratejilerini müşterilerinin taleplerini tam olarakkarşılayabilmek ve onları memnun edebilmek üzere planlamaktadırlar. Günümüzdeekonomilerin performans değerlendirme modelleri de müşterilerini ne derece memnunedebildikleri üzerine kurulmaktadır.Sürekli artan bir rekabet ortamı içerisindeki bankaların, başarılarında en önemliunsurlardan biri de modern bir pazarlama anlayışıyla sunulan hizmetin niteliğini iyileştirmekkapsamında, rakiplerin sunduğu hizmete göre bölgesel ihtiyaçlardaki farklılaşmayı tespitederek bunları uygulamaya geçirebilmesidir.ANAHTAR SÖZCÜKLERMüşteri hizmetleri, Müşteri memnuniyeti, Müşteri odaklı hizmet.
Özet (Çeviri)
NAME and SURNAME: A.Tuncay CINARTITLE: Application focused on the customer service and customersatisfaction in firms and the definition of customer satisfaction indifferent banks and regions.ABSTRACTCustomer services are the integrated attempts that firms spend to communicate with theircustomers. Competition which is thought as? product and profit-centered? in the classicaladministration approach has yet begun to be applied as ?quality and customer-centered? in themodern administration approach.In today?s rapidly growing competition conditions, organizations should accept customersatisfaction as the first rule, along with hardworking in order to create difference and to goforward one more step.Firms plan their all production and service strategies in order to fully meet theircustomers? needs and demands and to satisfy them. Today, the performance evaluationmodels of economies are also based on how much they satisfy the customers.In continuous growing competition conditions, one of the most important factors in thesuccess of the banks is to improve the quality of the service provided according to a modernmarket approach focusing on the differences in regional needs concerning the servicessupplied by competitors and applications as regards the differences.KEY WORDSCustomer service, Customer satisfaction, Customer-centered servi