Kredi kartlarında risk analizi ve Türkiye örneği
Risk analysis in credit cards and Turkey application
- Tez No: 204249
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ödeme araçları arasında kredi kartları, tüm dünyada hızla değişen ekonomik yapıylabirlikte, nakit ihtiyacını ortadan kaldırması, kullanım pratikliği sağlaması, küçükmiktarda ve geniş bir tabana yayılmış kredi sağlaması gibi belli başlı özelliklerindendolayı yaygın olarak kullanılmaya başlanarak yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir.Çoğu zaman tercih edilen bir ödeme aracı olan kredi kartları, sağladığı yararlar yanında,ilgili taraflar açısından bir takım riskler içermektedir. Şahsi kefalet, teminatın zayıfolması, öngörülemeyen nakit çıkışına neden olmaları, likidite riski taşımaları nedeniyle,kredi kartı faizlerinin ve sorunlu kart alacaklarının tüm dünyada bireysel kredilereoranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı, diğer ülkelerde olduğugibi, benzer yasal düzenlemelerin, uygulamaların yapılması, özellikle, kartı ihraç edenkurum ve kart sahibi açısından risklerin asgari düzeye indirilerek bir standartınyakalanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Bu çalışmada kredi kartı sisteminin işleyişinden hareketle, bu sistemin hem ülkemizdehem de diğer ülkelerdeki durumu ortaya konarak bir karşılaştırma yapma yolunagidilmiş; bunun neticesinde de sakıncalar, aksaklıklar belirlenerek, çözüm önerilerisunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the economic structure in the world changes rapidly, among all other paymentinstruments, credit cards have become part of our lives, with their main features likeremoving cash requirements, providing practicability in daily use, lending in small sumsand procuring wide based credit.Becoming one of the most usually preferred payment instruments, credit cards, involverisks for the interested parties as well as benefits. Due to personal surety, poorassurance, causing unpredictable cash outflow and liquidity risk; it is realized that creditcard delinquencies, charge-offs and interest rates are higher than personal loans ingeneral. For this reason, it is comed to the conclusion that, as in other countries, similararrangements and applications should be carried out and minimum risks should be set asa standard, especially for the card holders and the issuers.In this paper, considering the credit card system process, it is aimed to compare it byintroducing the situation of this system in both our country and the other countries; as aresult, it is aimed to determine the disadvantages, faults and to submit positiveproposals.