Sarımsaklı ovası yeraltısuyu akımı sonlu farklar modeli
- Tez No: 20427
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Sarımsaklı ovasında hidro jeolojik sistemin dengede bulu nacağı yeraltısuyu akım modelinin kurulması amaçlanan çalışmada, hidro jeolojik sistemin boyutları, hidrolik parametrelerin alansal yayılımı ve beslenim-boşalım ilişkileri tayin edilmiştir. Sarımsaklı ovası muhtemelen Neojen sonunda faylarla çökmüş ve çöken kısımlar Neojen yaşlı ince taneli malzeme ve Kuvaterner yaşlı alüvyon ile doldurulmuştur. Çalışma sahasında yeraltısuyu bakımından en önemli oluşuklar birikinti konileri, kumlu-çakıllı seviyeler ile tüf, aglomera ve bazalt parçacıklarıdır.Yeraltısuyu taşıyan formasyonlar tek bir akifer durumundadır. Model çalışmasında sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır ve akifer alanı 41x22 hücreye bölünmüştür. Beslenim, boşalım ve akarsu-akif er ilişkisinin deneştiriminin yapıldığı modelde 1987-1988 su yılı dataları kulla- nılmış ve sonuç olarak 107.8x10 m /yıl yeraltısuyu rezervi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a groundwater flow model has been studied to establish a balance of hydrogeological system in Sarımsaklı plain, and also hydrogeological dimensions, areal distribution of hydrological parameters and rela tions between recharge-discharge have been also deter mined. Sarımsaklı plain had subsided as a result of faultings probably during the end of Neogene and this depression had been filled by the deposits of Neogene fine grain material and alluvium of Quaternary.The most important formations with respect to groundwater in the study area are the alluvial cones, sand-gravel levels in the depres sion area, tuffs, aglomerates and basalt fragmentations. All groundwater bearing formations are in the form of a single aquifer. Finite differences method has been used in flow model study and aquifer area has been discretized into 41x22 cells. Recharge, discharge and aquifer-river relations have been calibrated in the model study. Based on the data utilized between 1987-1988 water years, it is concluded that 107.8x10 m /year groundwater reser voir potential had been calculated.