Sarımsaklı sulamalarının (pompaj ve ova) izlenmesi, değerlendirilmesi ve mevcut sorunlara çözüm önerileri
Monitoring of Sarimsakli irrigation (pumping and plain), evaluation and solution proposals for current problems
  1. Tez No: 707284
  2. Yazar: MURAT GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada DSİ 12. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan, Kayseri ilinde yer alan Sarımsaklı Pompaj Sulaması ve Sarımsaklı Ova Sulaması'nın 2020 yılı performans analizleri yapılmış, bu analizler değerlendirilmiş ve mevcut sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. 2020 yılında Sarımsaklı Ova Sulaması için sulama oranı % 91, su temin oranı % 107, sulama alanı sürdürülebilirlik oranı 0.91, sulama şebeke yoğunluğu 31.38 ha/km, su ücreti toplama oranı % 95, sulama alanı personel yoğunluğu 505 ha/personel, sulama şebekesi personel yoğunluğu 16.11 km/personel, eşdeğer brüt üretim değeri 65 745 000 ₺, proje alanı eşdeğer brüt üretim değeri 13 148 ₺/ha, fiilen sulanan alan eşdeğer brüt üretim değeri 14 452 ₺/ha, saptırılan suya karşılık eşdeğer brüt üretim değeri 1.8 ₺/ha ve sulama suyu ihtiyacına karşılık eşdeğer brüt üretim değeri 1.95 ₺/ha, Sarımsaklı Pompaj Sulaması için ise sulama oranı % 100, su temin oranı % 55, sulama alanı sürdürülebilirlik oranı 1, sulama şebeke yoğunluğu 37.93 ha/km, su ücreti toplama oranı % 65, sulama alanı personel yoğunluğu 540 ha/personel, sulama şebekesi personel yoğunluğu 14.5 km/personel, eşdeğer brüt üretim değeri 85 500 000 ₺, proje alanı eşdeğer brüt üretim değeri 25 913 ₺/ha, fiilen sulanan alan eşdeğer brüt üretim değeri 26 250 ₺/ha, saptırılan suya karşılık eşdeğer brüt üretim değeri 6.9 ₺/m³ ve sulama suyu ihtiyacına karşılık eşdeğer brüt üretim değeri 4.13 ₺/m³ olarak hesaplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve bu sonuçlara göre proje dahilinde olan ancak sulanamayan alanların sulamaya açılması, meydana gelen su kayıplarının önlenmesi için kanal ve sanat yapılarının bakımının yapılması, personel sayısının arttırılması ve iklim şartlarına uygun, su kısıtı koşullarına dayanıklı ürünlerin yetiştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 2020 performance analyzes of Sarimsakli Pumped Irrigation and Sarimsakli Plain Irrigation in Kayseri province, which are under the responsibility of DSI 12th Regional Directorate, were made, these analyzes were evaluated and solutions to current problems were presented. Irrigation rate for Sarimsakli Plain Irrigation in 2020 91%, water supply rate 107%, irrigation area sustainability rate 0.91, irrigation network density 31.38 ha/km, water fee collection rate 95%, irrigation area personnel density 505 ha /person, irrigation network personnel density 16.11 km/personnel, equivalent gross production value 65 745 000 ₺, project area equivalent gross production value 13 148 ₺/ha, actually irrigated area equivalent gross production value 14 452 ₺/ha, diverted water equivalent gross production value in return 1.8 ₺/ha, and irrigation water demand equivalent gross production value 1.95 ₺/ha, for Sarimsakli Pumped Irrigation irrigation rate 100%, water supply rate 55%, irrigation area sustainability rate 1, irrigation network density 37.93 ha/km, water fee collection rate 65%, irrigation area personnel density 540 ha/personnel, irrigation network personnel density 14.5 km/personnel, equivalent gross production value 85 500 000 ₺, project area equivalent gross production value 25 913 ₺/ha, equivalent to actual irrigated area if gross production value 26 250 ₺/ha, equivalent gross production value for diverted water 6.9 ₺/m³ and irrigation water requirement equivalent gross production value 4.13 ₺/m³. The data obtained were analyzed and according to these results, it was suggested that the areas within the project but not irrigated should be opened to irrigation, maintenance of canals and structures to prevent water losses, increasing the number of personnel and growing products that are suitable for climatic conditions and resistant to water constraint conditions.