Kurumsal yönetim ilkeleri dogrultusunda halka açık sirketlerde ideal yönetim kurulu yapılanması
Ideal structure of board of directors at public companies according to corporate governance principles
- Tez No: 204274
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE SUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kurumsal yönetim, genel olarak, bir amaca ulaşmak için oluşturulanherhangi bir şirketin yönetiminin düzenlenmesidir. Buna göre kavram, şirket ilemenfaat sahipleri arasındaki hak ve sorumlukların paylaşılmasını belirlemekte vekurumsal meseleler ile ilgili karar almak konusunda kuralları ve prosedürleriortaya koymaktadır. Kurumsal yönetim, toplumsal ve ekonomik yaşam üzerindeesaslı etkileri bulunan halka açık anonim ortaklıklarda, daha da önemli bir roloynamaktadır. Bu ortaklıkların tepe yönetim organı olan yönetim kurulları da,kurumsal yönetim uygulamalarının etkinliği üzerinde önemli bir paya sahiptir.Bu çalışmada kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda halka açık anonimortaklıklarda ideal yönetim kurulu yapılanmasının nasıl olması gerektiğiincelenmiştir.Araştırmamızda, etkin kurumsal yönetimin tesisi için, yönetim kurulufonksiyonlarının uygun bir şekilde organize edilmesi, belirli kurul işlerininkomitelere devredilmesi, yönetim kurulu ve komite üyelerinin sayılarına dikkatedilmesi, yönetim kurulu üyelerinin iyi kişilik özelliklerine ve yeterli meslekibeceriye sahip olması, yönetim kurulunun bağımsızlığının sağlanması ve kurulunliderlik görevini uygun şekilde yürütmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance, in general, means to arrange governance proceduresof any company that aims to reach to an objective. Accordingly, the concept ofcorporate governance, describes the rights and responsibilities betweenstakeholders and companies, and defines rules and procedures to take decisionsabout corporate issues. Corporate governance plays a more important role onpublic companies which have essential effects on social and economical life. Theboards of directors of these public companies, which are in the highest level inorganization also, have important sharing in effectiveness of corporate governanceapplications.In this study we have examined that, how the boards of directors of publiccompanies should be structured in accordance with corporate governanceprinciples.In conclusion, it is found out that, in order to establish effective corporategovernance structure in public companies; the functions of the board should beorganized appropriately, some of the work of the board should be delegated tocommittees, attention should be paid in defining the board?s and committee?s sizes,the board members should have good personal attributes and adequateoccupational qualifications, the independence of the board should be provided andthe board should fulfill its leadership responsibilities.