Sigorta şirketlerinin prim ve kar payı değerlendirilmesine matematiksel yaklaşım
Mathematical approach to the utilization of annuaties and profits by the insurance companies
- Tez No: 204277
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sigorta işletmeleri yarattıkları fonlarla ekonomi ye büyük ölçüde ivmekazandırmaktadır. Sigortalıların gönüllü tasarrufları yla toplanan primlersigorta işletmeleri tarafından yönetilerek, mali kesime aktarılır ve ras yonelalanlarda yatırımlara yönlendirilirler. Bu çalışma ile ekonomilerin gelişmişlikgöstergesi olan sigorta sektörünün Türki ye'deki konumu, prim ve karpaylarının değerlendirilmesi ve fonların yönetilmesi konularına değinilerekanlatılmaya çalışılmıştır. Türki ye ekonomisinde sigorta sektörünün ağırlığıfazla hissedilmemesine karşın, son yıllarda sağlanan ekonomik istikrar veyapılan düzenlemelerle, sigorta sektörü hızlı bir şekilde hak ettiği konumaulaşmaya başlamıştır. Büyük ölçüde fon birikimi sağlayan sigorta sektörüneverilen önemin artması yla beraber, ekonomide olumlu gelişmeleringözleneceği bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The insurance companies have been highl y accelarating the econom yb y the funds which they create. The annuaties which are aggregated b y thevoluntary savings of the insureds are managed by the insurance companies,conveyed to the fiscal part and directed to the investments in rational areas.In this stud y, the position of the insurance sector -which is one of the basicevidences of economical growth in nations- in Turkey has been attempted tobe described by examining the subjects of the utilization of profits andannuaties and the fund management. In spite of the fact that the significanceof the insurance sector in Turkish econom y is not perceived enough, theinsurance sector has started dramatically reaching to the status which itactuall y deserves by the help of some arrangements and the economicalstabilit y that has been established recentl y. It is obvious to see that positivechanges in the econom y will be observed by the increase in the importancepaid to the insurance sector which provides huge amounts of fundaccumulation.