Türkiye'de sigorta sektörünün gelişimi, fon yaratma kapasitesi, ekonomik büyüme ve kalkınma üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 94409
  2. Yazar: ABDULLAH KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
02. Özet Ekonomik büyüme ve kalkınmada, reel piyasaların olduğu kadar mali piyasaların da büyük önemi vardır. Kalkınma, büyük miktarlardaki yeni sermaye oluşumları ile gerçekleşmektedir. Bu, tasarruf oranlarının yüksekliğine ve yatırımların niteliğine bağlıdır. Sigorta sektörü güvence sağlama işlevi yanında oluşturduğu yatırılabilir fonlarla ekonomik büyüme ve kalkınma için önemli bir kaynaktır. Gelişmiş ülkelerde oluşturduğu dev fonlar sayesinde sigortacılık, sermaye piyasasının ana unsurlarından biri haline gelmiştir. Türkiye'de ise, sigorta sektörü gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında çok az fon yaratmaktadır. Hatta benzer durumdaki azgelişmiş ülkelere oranla daha az fon yarattığı görülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesinin ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, başlangıçta sigortacılık genel olarak ele alınmış ve Türkiye'de sigorta sektörünün gelişimi teknik ve mali açılardan değerlendirilmiştir. Sigorta sektörünün Türkiye'deki gelişmişlik seviyesini ortaya koymada, alman primlerin GSMH içerisindeki payı, sigorta şirketlerinin teknik ve mali kar zarar durumu, sigorta şirketlerinin fon kaynaklan ve bu fonların kullanım alanları, yatırımları v.b. gibi rasyolar kullanılmıştır. Türkiye'de sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesinin incelendiği bu çalışmada, sigortacılığın ekonomi içerisinde yeterince bir paya sahip olmadığı ve toplanan primlerin yetersiz kaldığı görülmüştür. Yetersiz özkaynaklar, prim tahsilatında yaşanan problemler ve aşın fiyat rekabetinden kaynaklanan sorunlar, sigorta sektörünün fon yaratma kapasitesini olumsuz etkilemektedir. Belirtilen nedenlerle, sektörün fon yaratamaması ekonomik büyüme ve kalkınma üzerinde yeterince etkili olmamasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Financial and real markets have a major importance in the way of economic growth and development. Development confirms via a large of new capital accumulation. This case not only depends on high saving rates but also investment qualification. Insurance sector is a considerable source for economic growth and development with investable fund besides its security function. Insurance has been one of the main factors of capital markets by means of making up large funds in developed countries. Contrary to these countries, insurance sector in Turkey creates insufficient fund. Furthermore, it creates less fund compaining with developing countries. The main aim of this study is to determine the ability of creating fund and the effect on economic growth of insurance sector in Turkey. In this connection, initially, insurance has been examined. The development of insurance sector has been evaluated with respect to technic and fiscal aspect of Turkey. Insurance premium per capita of GNP, technic and fiscal profit/loss, fund source of insurance companies and the usage area of this fund, investments etc have been used for identifying development level of insurance sector in Turkey. This study examinated the ability of creating fund of insurance sector in Turkey. This study has shown that the insurance sector has lack of portion and insurance premium in the Turkish economy. Insufficiant capital, problems of premium collection and negativeness resulting from excessive price competition have indicated negative effect on the ability of creating fund of insurance sector. For these reasons, the inability creating fund of insurance sector caused insufficiant effect on economic growth and development in Turkey.