Sosyal dışlanma sorunsalı ve engellilerin sosyal politikası baglamında degerlendirilmesi
Problematic of social exclusion with regard to evaluation of the social policy of handicapped people
  1. Tez No: 204300
  2. Yazar: SERHAT ÖZGÖKÇELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR BAŞTAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET: Serhat ÖZGÖKÇELERYazar: Uludağ ÜniversitesiÜniversite: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri lişkileriAnabilim Dalı: Çalışma EkonomisiBilim Dalı: Yüksek Lisans TeziTezin Niteliği: XI + 291Sayfa Sayısı: 09/01/ 2007Mezuniyet Tarihi: Prof. Dr. M. Tahir BAŞTAYMAZTez Danışman[lar]ıSOSYAL DIŞLANMA SORUNSALI VE ENGELL LER N SOSYALPOL T KASI BAĞLAMINDA DEĞERLEND R LMESEndüstri Devrimi, Batılı toplumların sosyal yapısında, mühim toplumsaldeğişimler oluşturduğu gibi; sanayileşmenin yansıması olan sosyal problemarenaları da tesis etmiştir. Söz konusu arenalardaki hedef kitle, korunmaya-bakıma-yardıma herkesten daha fazla gereksinim hisseden, psiko-sosyalsıkıntıları ile yalnız bırakılmaması gereken nüfus kitleleridir. Söz konusukitleler, başta engelliler olmak üzere; yaşlılar, kadınlar ve aileleri ile aynû venakdû ihtiyaç duyan fertlerdir. Bir başka tabirle, sosyal denklemden dışlanmışşahıslardır.Sosyal dışlanma kavramı, fizikû, ruhû ve sosyal bir engellilik hâlidir. Sosyalaçıdan dışlanmış fertler/gruplar ise; eşitsizliğe maruz kalmış, her türlü rizikoyakarşı korunmasız/savunmasız ve zayıf kişiler olarak tanımlanmaktadır. Bubağlamda dışlanma fenomeni, bir tür toplumsal rahatsızlık şeklinde de ifadeedilebilmektedir. Bu bakımdan, toplumdaki belirli bir nüfus kitlesinin üretkensahalardan dışlanması manasına gelen sosyal dışlanma, bireysel hataların değil;yapısal süreçlerin sonucu olarak belirmektedir.Sosyal dışlanmadan en çok zarar gören kesimlerin başında ise; engellilergelmektedir. Engelliler, dışlanmaya maruz kalarak, temel gereksinimlerinikarşılayamamaları ile başlayan ve giderek toplumla olan bağlarının zayıflayarakkopmasına neden olan dinamik bir süreçle karşılaşmaktadırlar. Sosyal modelçerçevesinde engellilik, kurumsal ayrımcılığın ve sosyal dışlanmanın bir biçimiolarak görülmektedir.Bu çalışmada sosyal dışlanma nosyonunun kavramsal çerçevesi, teorikyapısı, unsurları, gerekçeleri, yansımaları ve savaşım yöntemleri ayrıntılı olarakortaya konulmuş ve bu handikabın engellilerin sosyal politikası bağlamındanasıl ele alındığı incelenmiştir. Ayrıca konu, Avrupa Birliği ve Türkiye eksenlibazı politika ve veriler perspektifinde irdelenmiştir.Anahtar SözcüklerSosyal Sosyal Engellilerin SosyalEngellilerdışlanma politika sosyal modeli içerilme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Serhat OZGOKCELERYazar: Uludag UniversityÜniversite: Labour Economics and Industrial RelationsAnabilim Dalı: Labour EconomicsBilim Dalı: Graduate ThesisTezin Niteliği: XI + 291Sayfa Sayısı: 09 /01 / 2007Mezuniyet TarihiTez Danışman[lar]ı : Prof. Dr. M. Tahir BASTAYMAZTHE PROBLEMATIC OF SOCIAL EXCLUSION WITH REGARD TOEVALUATION OF THE SOCIAL POLICY OF HANDICAPPED PEOPLEIndustrial Revolution produces significant social changes in the Westcommunities? social structure. And this episode creates social problems arenas as areflection of industrialization. Target masses in these arenas are somedemographical segments who can be called dependent persons and not being leavealone because of psycho-social glooms. These masses are handicapped personswho holds the first place and aged people, women/her families and some person[s]who has/have lack of in rem and monetary. In the other expression, these kind ofpersons are excluded from social balance or platform.The notion of social exclusion is a handicap mode that has been describedphysically, mental and social aspects. Social excluded persons/groups arecharacterized such as persons/groups who are exposed to inequality and have lackof protection and/or defense from every kind of risks and daunted persons. In thiscontext, exclusion phenomenon is also implied that such as social trouble. In thisregard social exclusion that is connoted a specific demographical mass in societyhas been excluded from productive areas does not arise from individual faults, butit appears as a result of structural processes.At the head of the mass that harmed by social exclusion are handicappedpersons. By being exposed to exclude, the handicapped persons face with adynamics process that starts with who can not supply their basic needs andincreasingly caused to unbind their social bonds with society. And in social modelcontext, handicap seems that form of an instituonal discrimination and socialexclusion.This study brings up detailed the idea of social exclusion includingconceptional frame, theorical structure, elements, reasons, reflections and strugglemethods and researches how this difficulty is considered in social policy ofhandicapped persons context. At the same time, subject has been investigated basisof the European Union and Turkey by perspective of some policy and datas.KeywordsSocial Handicapped Social policy Social model Socialexclusion persons of handicap inclusion