Yeni yönetim anlayışı açısından aidiyet duygusu ve hizmet sektöründe bir uygulama
Organizational commitment from the view point of new mamagement understanding and a case in service sector
- Tez No: 204299
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETİsim ve Soyadı : Serap ERDOĞANAnabilim Dalı : Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkilerProgramı : Çalışma ve Yönetim PsikolojisiTez Danışmanı : Prof. Dr. Veysel BOZKURTTez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Aralık 2006Anahtar Kelimeler : Hizmet Sektöründe AidiyetDünya çapındaki zorlu küresel rekabet bireysel ve kurumsal değişimin öneminigiderek arttırmaktadır. Bu rekabet koşullarında işletmeler çalışanlarını en etkin ve verimlişekilde kullanmaları gerekmektedir. Örgütler belirledikleri hedef ve amaçlara ancak yüksek iştatminine sahip çalışanlarla ulaşabilmektedir. Sanayi devriminden sonra yaşanan örgütsel veçevresel faktörler yönetim biliminin önemini arttırmıştır. Yeni yönetim anlayışı farklı temelboyutlar üzerine inşa edilmiştir. Bu anlayışta kalite, strateji, sinerji, insan ve bilgi gibikavramlar önem kazanmıştır.Hizmet sektörüne duyulan ihtiyacın artması sektörün önemini arttırırken sektördeçalışanların payı da bu artışa paralellik göstermiştir. Hizmet sektörü insan faaliyetleriyleşekillenen ve yönlendirilen bir sektördür. Bu yüzden müşteri beklentilerini karşılamak içinçalışanların motive edilmesi ve yetenekli çalışanların şirkette tutulması önem kazanmıştır.Çalışanın kendisini örgüte yakın hissetmesi ve örgütle bütünleştirmesi yani `'ait olmaduygusu''örgütlerde giderek önem kazanmıştır. Şirkete duyulan bağlılığın yüksek olmasıörgüt performansını pozitif olarak etkilediği bir gerçektir. Bu bağlılık duygusu devamsızlık,işe geç gelme veya işten ayrılma gibi istenmeyen sonuçları azaltırken; ürün veya hizmetinkalitesini arttırdığı tespit edilmiştir. Çalışan bağlılığının arttırılmasında birçok unsur dikkatiçekmektedir. Bunlardan en önemlileri yapılan iş için takdir görme, sorumluluk alma, örgütiçerisinde ulaşılabilir iletişim kanallarının varlığı, iyi bir maaş, kariyer, eğitim olanakları gibikonular göze çarpmaktadır.Örgütler ilk işe alımlarda işin özelliklerine uygun eleman seçimi ile başlatacaklarıörgütsel bağlılık sürecini kişinin maddi ve maddi olmayan ihtiyaçlarını dikkate alarakarttırabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTName and Surname : Serap ERDOĞANField : Labor Economics and Industrial RelationsProgramme : Labor and Management PhychologySupervisor : Associate Professor Prof. Dr. Veysel BOZKURTDegree Awarded and Date : Master- December 2006Keywords : Belonging Sensation in Service SectorWorldwide hard global competition leads to increase in the importance ofindividual and institutional change. Assuming this forceful competition condititons, thecompanies have to benefit from their employees in an effective and productive way.Organizations could only accomplish their pre-determined targets and goals withemployees who have high work satisfaction. Organizational and environmental factorsexperienced after Industrial Revolution have increased the significance of science ofmanagement. New management understanding has built upon different maindimensions. In this new understanding, concepts like quality, strategy, human andinformation have great importance.The increasing necessity of service sector has rised up the importance of servicesector and the share of those working in this sector has also rised parallelly. The servicesector is a sector shaped and directed by human activity. Fot this reason, it has becometoo essential to motivate employers and to keep qualified employers in the company inorder to meet customer expectations.In the organizations, employees? feeling closer to their organization and relatingthemselves with the organization; in other words, ?the feel of being part oforganization? has increasingly acquired importance. It is a reality that high commitmentto the company affects the performance of the company in a positive manner. It isdetected that this feel of commitment results in not only a decrease in undesirableconsequtions such as to become late to work or resignation but also an increase inquality of service or product. There are several elements leading to rise in thecommitment of employee. The more important of those elements are being appreciatedfor the job done, taking responsibility, the existence of accessible communicationchannels in the organization, a reasonable salary, career and possibility of training.The organizations could increase the process of organizational commitment,started by hiring the most suitable employee according to properties of job, byconsidering the employees? material and non-material needs.