Yozlaşmanın ekonomik etkileri: Türkiye üzerine değerlendirmeler
The economic effects of corruption: Turkish case
- Tez No: 204311
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHİR BÜYÜKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİKTİSAT POLİTİKASI ANABİLİM DALIYOZLAŞMANIN EKONOMİK ETKİLERİ: TÜRKİYE ÜZERİNEDEĞERLENDİRMELERÖZETYozlaşma kavramı, kişisel çıkar elde etme amaçlı olarak ekonomik ve toplumsalimkanların veya kamu otoritesinin kötüye kullanılmasını ifade eden bir kavram olup,ekonomik, siyasal ve sosyal sistemin işlerliğini kısmen ya da tamamen yitirmesine nedenolacak yasadışı ve/veya etik olmayan eylemler bütünüdür.Bu çalışma yozlaşmanın özellikle ekonomik sistem üzerindeki etkileri üzerindeyoğunlaşmaktadır. Son dönemde yapılan çalışmalar yozlaşma olgusunun makro vemikro ekonomik temelleri bozarak dar anlamda ekonomik krizlere, genel anlamda isekaynak israfına yol açtığını açık bir şekilde göstermektedir. Bu nedenle yozlaşma ilemücadeleye gerek ulusal gerekse küresel düzeyde son derece önem verilmekte, siviltoplum kuruluşları ve kamusal kurumlar tarafından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.Bu bağlamda, çalışmanın amacı yozlaşma olgusunun doğrudan ve dolaylı nedenleriniincelemek, ekonomi üzerindeki bozucu etkilerini ortaya koymak ve bu doğrultudaalınabilecek önlemler üzerinde değerlendirmeler yapmaktır.Tezi Hazırlayan : Meltem TARITez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Tahir BÜYÜKAKINTez Kabul Tarih ve No : 28/06/2006-2006/12Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Mehmet DUMANDoç.Dr.Seyfettin ERDOĞANYrd.Doç.Dr.Tahir BÜYÜKAKIN
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİKTİSAT POLİTİKASI ANABİLİM DALITHE ECONOMIC EFFECTS OF CORRUPTION:TURKISH CASEABSTRACTCorruption is a concept refers to abusing economic and social possibilities or publicauthorities for obtaining private benefits and sum of illegal and/or immoral actions thatcause partially or entirely lose of functioning of economic, political, and social system.This study focuses spesifically on the effects of corruption on economic system.Recent studies have clearly showed that the phenomenon of corruption cause economiccrises in particular and extravagence of resources in general by damagingmacroeconomic and microeconomic foundations. Thus it is attached great importance onfighting against corruption either national or global level and different activities isexecuted by civil society organizations and public institutions.In this context, the aim of this study is to analyse direct and indirect causes ofcorruption, to puth forth the destructive effects of corruption on economy and thus tomake evaluations on possible measures.Tezi Hazırlayan : Meltem TARITez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Tahir BÜYÜKAKINTez Kabul Tarih ve No : 28/06/2006-2006/12Jüri Üyeleri : Prof.Dr.Mehmet DUMANDoç.Dr.Seyfettin ERDOĞANYrd.Doç.Dr.Tahir BÜYÜKAKIN