İşletmelerde karar verme açısından katkı payı analizi ve bir uygulama
The contribution margin analysis for decision making in businesses and an application
- Tez No: 204312
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALIŞLETMELEDE KARAR VERME AÇISINDAN KATKI PAYI ANAL ZVE B R UYGULAMAÖZETÜrünleri doğru zamanda, doğru miktarda, kaliteli ve en az maliyetle üretmekişletmenin rekabet gücünü korumayı veya artırmayı sağlar. Bu nedenle, işletmeler içinüretilen malın maliyetini belirlemek ve maliyeti etkileyen faktörlerin analizi büyükönem taşır. Kısa dönemli analizlerde, fiyatlandırma ve finansman kararları konusundasorunlara ilk yaklaşım olarak faydalı bir analiz olan maliyet-hacim-kâr analizi kullanılır.Bu analiz de diğer modeller gibi bazı varsayımlara dayanır. Maliyetler, iş hacmi vekârlılık arasındaki ilişkiyi anlamak için kullanılan bu analizin başlangıç noktası katkıpayını dikkate almaktır. Fiyat, hacim, değişken maliyetler, sabit maliyetler ve ürünkarışımı ile ilgili karşılıklı etkileşimi hedef alan bu analiz, hangi ürünlerin sunulacağı,nasıl fiyatlandırılacağı ve organizasyona ait maliyet yapısının nasıl yönetileceği ile ilgilikararları yönlendirir. Bir yöneticinin yerine getirdiği tüm faaliyetleri kapsayacaknitelikte olduğundan maliyet muhasebesi açısından çok önemlidir.Tezi Hazırlayan : SAYNUR MUGHALTez Danışmanı : PROF. DR. SELMAN AZ Z ERDENTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : PROF. DR. VASF HAFTACIPROF. DR. SELMAN AZ Z ERDENYRD. DOÇ. DR. BURCU CANDAN
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALITHE CONTRIBUTION MARGIN ANALYSIS FOR DECISION MAKING IN BUSINESSESAND AN APPLICATIONABSTRACTManufacturing quality and low-cost products at a right time and in a rightquantity provides increasing and protecting competitive power of the business. That?swhy, to determine the cost and to analyse the factors effecting the cost of the goodsmanufactured have great importance for the businesses. In short period analysis inthe problems respecting pricing and financial decisions, a useful analysis named cost-volume-profit is used as a first attempt. This analysis also depends on certainassumptions like other models. The starting point of this analysis used to understandthe relation among costs, business volume and profitability is to take intoconsideration the contribution margin. This analysis that takes as a target the mutualinteraction related to the price, the volume, the variable costs, the fixed costs and themixture of the products, directs the decisions about which products to be presented,how to be priced and how to be managed the cost structure regarding organization. Inthe point of view of cost accounting, it is very important, because of being incharacteristics to cover all activities performed by a manager.Tezi Hazırlayan : SAYNUR MUGHALTez Danışmanı : PROF. DR. SELMAN AZ Z ERDENTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : PROF. DR. VASF HAFTACIPROF. DR. SELMAN AZ Z ERDENYRD. DOÇ. DR. BURCU CANDAN