Bursa ve çevresindeki ziyaret yerleri ve bunların etrafında oluşan dini inançlar
Visiting place in Bursa and religious believes which occur around it
- Tez No: 204310
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Religion, Folklore, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETYazar : Hasan Basri ALKAYAÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : Felsefe ve Din BilimleriBilim Dalı : Dinler TarihiTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : IX+ 84Mezuniyet Tarihi : 07 /11 / 2006Tez Danışman(lar)ı : Prof. Dr. Ahmet GÜÇBURSA VE ÇEVRESİNDEKİ ZİYÂRET YERLERİ VE BUNLARINETRAFINDA OLUŞAN DÃNÃ İNANÇLARCoğrafi bir bölgenin yaşam alanı olması için gerekli bütün özellikleri taşıyan,tarihi süreç içinde Anadolu'nun önemli jeopolitik noktalarından biri olan Bursa şehri,Türklüğün tarihinde kurulan devletlerden biri olan Osmanlı Devleti'nin kuruluş vegelişimine şahit olmuştur.Osmanlı'nın ilk devir yönetim merkezi olması, Türk ve İslam dünyasının önemlişahsiyetlerinin burada toplanmasına sebep oldu. Bu dönemde Bursa'da kurulan dinû, ilmû,sosyal yapı ve kurumlar, kültür hayatının gelişmesinde çok etkili oldular.Devletin yönetimi ve insanların aydınlatılmasında önemli vazifeler icra edenkimseler, hayatta iken gördükleri büyük saygıyı ölümlerinden sonrada gördüler. Bunlariçin türbeler yapıldı, günümüze kadar gelen menkıbeler anlatıldı. Halk nazarında evliyayadönüşen bu şahısların türbeleri, çeşitli amaçlarla bulundukları yerler, kutsal mekanlarhaline gelerek büyük ilgi görmektedir.Bu mekanlarda var olduğuna inanılan kutsallık kaynağından yararlanmakamacıyla önemli sayıda ziyaretçi buralara yönelmiştir. Hastalıklarına dermanarayanların, dileklerinin gerçekleşmesini isteyenlerin manevû müracaat yeri olarak çeşitlipratiklerin uygulandığı ve duaların edildiği yerler haline gelmiştir.Bu inanç ve pratiklerin geri planında insan psikolojisinin, çevre faktörünün, sosyalve ekonomik imkanların etkileri yanında, İslam öncesi Türk inanç ve kültürünün izlerinigörmek mümkündür. Önceki inanç kültürümüzün Tanrı inancı ve bu merkez etrafındavar olan; bazı güçlü ruhlardan yardım isteme ve bu güçlere kurban sunma anlayışı, islamirenge bürünerek ?evliya kültü?ne dönüşmüştür.Bu davranış biçimleri İslam dininin tevhit inancı ile çelişir görünse de; bu durumTürk Müslümanlığı'nın farklı bir yönü olarak halkın ziyaret fenomeninin islamimotiflerle karışık bir kült ile halk dindarlığının ve halk inançlarının yansımaları olarakgörülmelidir.İncelenen sahanın genişliği de dikkate alınarak, araştırmamızı merkez ilçelerlesınırlı tuttuk. Tez çalışmamızı ana başlığının konusu altında, bir bütün halinde, ziyaretedilen yerleri ve buralarda yapılan uygulamaları sunmaya çalıştık.Anahtar SözcüklerBursa Ziyaret Yerleri Dûnû İnançlar Pratikleriii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Hasan Basri ALKAYAÜniversite : Uludağ UniversityAnabilim Dalı : Philosophy and Religion ScienceBilim Dalı : History of Religion: MasterTezin NiteliğiSayfa Sayısı : IX + 84Mezuniyet Tarihi : 07 /11 / 2006Tez Danışman(lar)ı : Prof. Dr. Ahmet GÜÇTHE VISITING PLACE IN BURSA AND RELIGIOUS BELIEVESWHICH OCCUR AROUND ITBursa which bears the all required pecularities to become a living area of ageografic zone, is an important place of Anatolian as geopolitic in the process history. Atthe same time Bursa witnessed the establisment and development of Ottoman Empire inthe history of Turks.As a first government centre of Ottoman government, Bursa gathered theimportant personalities of Turkish and Islam World. The religious, scientific and socialconstructions and institution, which established in this term, effected the development ofcultural life.The people who illuminated common people and government management, arerespected personalities. And this esteem continued after they died. The tombs werebuilded for these people and the sayings were told untill this time. The Moslom Saints?tombs, graves and the places which they prayed, become a holy place. These placesarouses the comman people?s interest. A lot of visitors went towords to holly places tobenefit from its source. In these places people are praying for finding remedy to theirilness and for their wish. And also these places became a spiritual place for people?s pray.Except this belief and its behaviours and also near the people?s pscychology,enviroment factor, social and economical possibilities effects, it is possible to see theTurkish belief and Turkish Culture before the terms of Islam. Our previous belief culturewas God Belief and the some strong souls. The understanding of wanted a help from thesestrong soul and giving sacrifece, transformed to Moslom Saint Culture and Islam colour.Perhaps this behaviour seems to be a controduction with an Islam Religion, butthis situation seems as a reflection of people?s religious and their believes with a mixedculture of Islam motif which people?s visiting phenomen of a different shape of TurkishMuslom.If we look this examination, it is really difficult to examine such a wide subject. Forthat reason we limited our Research with only Bursa?s city centre and its tourns.We present the visiting place and also we try to present the practises which weredone in these visiting places under of a title subject.Key WordsReligious BelievesBursa Visiting Places Praticsiv