Gestalt kuramının grafik tasarıma etkilerinin incelenmesi
Examination of effects of Gestalt theory on graphic design
- Tez No: 204320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KANBUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜPLAST K SANATLAR ANAB L M DALIRES M PROGRAMIGESTALT KURAMININ GRAF K TASARIMA ETK LER N N NCELENMESÖZETBu araştırmanın amacı grafik tasarımında Gestalt kuramının etkilerinin incelenmesidir.Bu amaca yönelik olarak Gestalt kuramda algılama, algısal organizasyon yasaları ile grafiktasarım ürünleri ilişkisi, tasarım ilkeleri ve tasarım elemanları açısından ele alınmıştır.Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini grafik tasarımalanlarında gestalt etkilerinin belirlenmesi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise grafiktasarım alanlarından tipografi, amblem ve logotype tasarımlarında gestalt etkilerininbelirlenmesinden oluşmaktadır. Gestalt kuramının algısal organizasyon yasaları olan figür-zemin ilişkisi, benzerlik, yakınlık, simetri ve tamamlama ilkelerinin, örneklemde yer alangrafik tasarım alanlarındaki örnek tasarım uygulamalarındaki yeri ve tasarımlarınalgılanmasındaki etkileri irdelenmiştir.Gestalt kuramının görsel algılamadaki algısal organizasyon yasalarını oluşturanilkelerinin grafik tasarım ilkeleri içinde yer aldığı, grafik tasarım süreci ve grafik tasarımcıaçısından Gestalt kuramının algısal organizasyon yasasını oluşturan ilkelerinin grafiktasarımcı tarafından kullanımının grafik tasarımda algıyı olumlu etkilediği belirlenmiştir.Tezi Hazırlayan: .Tahir ERDALTez Danışmanı :Doç. Dr. Özer KANBUROĞLUTez Kabul Tarih ve No:Jüri Üyeleri:
Özet (Çeviri)
KOCAELI UNIVERSITYSOCIAL SCIENCES INSTITUTEPLASTIC ARTS MAJORPAINTING PROGRAMEXAMINATION OF EFFECTS OF GESTALT THEORY ON GRAPHIC DESIGNABSTRACTThe purpose of this study is to examine the effects of Gestalt Theory on graphicdesign. For this purpose, the perception in the Gestalt Theory has been addressed with regardto the relation of graphic design products with the perceptual organization laws, designprinciples and design elements.In this study the descriptive method has been used. The horizon of the study iscomposed of determination of gestalt effects on the graphic designs. The example of the studyconsists of determination of gestalt effects on typography, emblem and logotype designs fromthe graphic design areas. The place of the principles for figure-ground relation, similarity,proximity, symmetry and closure on the example design application of graphic design areasincluded in the example, and its effects on perception of designs have been studied.It is determined that according to Gestalt Theory, the principles forming perceptualorganization laws in the visual perception of Gestalt Theory are included in the graphic designprinciples, and that for graphic design process and graphic designer, the use of the principlesof Gestalt Theory forming the perceptual organization laws have positively affected theperception on graphic design.ThesisPrepared by : I. Tahir ERDALThesis Consultant : Assoc. Prof. Dr. Özer KANBUROĞLUDate and No of Acceptance of Thesis :Jury Members :