Gestalt Kuramı'nın 2000 yılı sonrası Hollywood sinema afişleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
An analysis of the impact of the Gestalt Theory on post-2000 Hollywood movie posters
- Tez No: 781730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Görmenin psikolojik süreçlerini açıklayabilen Gestalt Kuramı, görsel algılamanın gelişimini sağlamaktadır. Aynı zamanda yaratıcı düşünme ve sezgisel öğrenme kavramlarıyla birlikte bir kurallar bütünü oluşturarak grafik tasarım alanına doğrudan veya dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Gestalt Kuramına göre görme süreci, kişinin algısına göre değişebilmektedir. Bu durum, birbirine yapısal bağlamda benzeşmeyen bağımsız parçaların bile anlamlı birer bütünlük oluşturabilmesi ile açıklanabilir. Endüstrileşme ile birlikte tüketimin bir moda haline dönüşmesi, tanıtım materyallerini de teknoloji ile eşzamanlı biçimde geliştirerek grafik sanatlara pragmatik görevler yüklemiştir. Günümüz modern insanı her gün yüzlerce farklı görsele maruz kalmaktadır. Bu bağlamda, Gestalt Kuramı algısal örgütleme yasalarının, algılarla oynayan ve harekete geçiren etkisi daha iyi anlaşılmalıdır. Bu çalışmanın ana amacı, son yıllarda üzerinde fazlaca durulan“Yapılandırmacı Kuram”anlayışı doğrultusunda; iletişim, tanıtım veya sanatsal grafik tasarım sürecinde Gestalt Kuramı'nın önemini vurgulamak ve etkilerini incelemektir. Bu bağlamda, Gestalt Kuramı algı yasalarının Hollywood sinema afişlerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma, 2000-2022 yılları arasında ABD Hollywood sineması için tasarlanmış film afişleriyle sınırlıdır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel yöntem kullanılmıştır. Sonuç olarak Gestalt Kuramı'nın, grafik tasarım ürünlerinin oluşturulma sürecinde; retorik, iletişim ve görme becerilerinin olumlu etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Gestalt Theory, which can account for the psychological processes of vision, ensures the development of visual perception. It also constitutes a set of rules along concepts pertaining to thinking and intuitive learning and thus contributes directly or indirectly to the field of visual design. The Gestalt Theory suggests that the process of vision is subject to variation based on personal perception. This can be explained by the fact that independent parts which do not resemble one another structurally can make a significant whole. The transformation of consumption into fashion following industrialization has enhanced promotional material simultaneously with technological advancements and placed pragmatic duties on graphic arts. The contemporary human is exposed to hundreds of visuals each day. In such a context, the impact of the perceptual organization laws of the Gestalt Theory, which manipulates and stimulates perception, needs to be better understood. The main purpose of this study is to emphasize the importance of the Gestalt Theory and analyze its effects on communication, promotion or artistic graphic design in line with the“Constructivist Theory,”frequently referred to in recent years. In this regard, it aims to investigate the effects of the perceptual laws of the Gestalt Theory on Holyywood movie posters. This study restricts itself to movie posters designed for Hollywood in the US between the years of 2000 and 2022. It uses the descriptive method, a qualitative research method. In conclusion, it touches upon the positive effects of the Gestalt Theory on rhetorical, communicational, and visual skills during the creation of graphic design products.