Güzel sanatlar eğitimi bölümlerinde grafik tasarım dersi eğitimine Gestalt kuramı ve ilkelerinin yansımaları
The projections of Gestalt theory and its principles to the education of graphic design lecture in the fine arts education department
  1. Tez No: 356813
  2. Yazar: SERA ÖZENGİN KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA YAKUP KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, amacı doğrultusunda Bauhaus Okulu ve Gestalt Kuramının ortaya çıkış süreci, kuramın geliştirdiği algı yasaları ile bunların tasarım ürünlerine olan etkisini incelemektedir. Grafik tasarımcı olma sürecinde iletişim ve görme becerilerinin grafik tasarım ürünleri oluşturmada olumlu etkilerine değinilmiştir. Günümüz eğitim programlarının dayanak noktaları ile Gestalt Kuramının metot olarak grafik tasarım eğitimine olumlu katkıları olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler Gestalt Kuramı, grafik tasarım, temel tasarım, Bauhaus Okulu, grafik tasarım eğitimi
Özet (Çeviri)
This study investigates the process of Bauhaus School and Gestalt Theory and its effects on the products of design. The contributions of the communication and visual abilities on composing graphic design products on the process of being a graphic designer has been mentioned. The reference points of education programs within existing curriculums has been studied by the fundementals of Gestalt Theory and it is inferred that Gestalt Theory may contribute the graphic design education by the use of it as a method.Key Words Gestalt Theory, graphic design, basic design, Bauhaus School, education of graphic design