Toplam kalite yönetiminin (TKY) yönetsel uygarlık yaratmadaki rolünün incelenmesi
Research for the role of total quality management (TQM) in creating civilizations
- Tez No: 204351
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bugünün çok şiddetli rekabet atmosferinde zirvede kalmak isteyen herorganizasyonda, çalışanların arzu ve heyecanlarını en üst noktaya çıkartacak, şaşırtıcısonuçlara ulaşmasını sağlayacak ve devrim olarak kabul edilecek TKY felsefesi;işletmeleri tehlikeden koruyacak bir güçtür.TKY'nin sanayi ve ticarette, özel ve kamu kesiminde, küçük bir kuruluştandevlet yönetimine kadar her alanda uygulanması, düşlenen yaşam kalitesiniarttıracaktır.Ülkeler arasındaki ekonomik, demokratik, kültürel ilişkilerin yaygınlaşması,küreselleşen dünyaya yönelişi tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Kendine özgü yeniheyecanlar ve dinamikler yaratarak refahtan yararlanacak kadar ekstrem olmadagerçek bir dönüşüm olan TKY, gelecekte var olmak isteyen örgütlerin göz ardıedemeyecekleri bir gerekliliktir.Bugün yaşanan baş döndürücü değişimde mükemmeli arayarak hergün daha iyiolmayı tasarlayan örgütler, TKY ile yönetsel uygarlığın konseptini oluşturacaklardır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, in every organization that aims to be at thetop, the TQM philosophy is the power that will protect companies from danger, and alsoincrease the excitement and ambitions of the employees to the highest level.In industrial and trading area, in public or private sector; the application ofTQM will increase the life quality which was dreamed of.Increasing economic, democratic and cultural relations between countries areheading to global world. TQM can't be ignored by organizations that are willing to existin the futııre. Because it is a reality that creates new emotions and dynamics of its own.In today's world of amazing changes, the organizations which are aiming theperfection and being beter, will create the concept of managerial civilisation by TQM.