Örgütsel stres faktörleri ve rehber öğretmenler üzerinde bir uygulama
Organizational stress factors and an application on guide-teachers
- Tez No: 204360
- Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALIÖRGÜTSEL STRES FAKTÖRLERİ VE REHBER ÖĞRETMENLER ÜZERİNDE BİRUYGULAMAÖZETBu tez çalışmasında, günümüz yönetim bilimleri literatüründe önemli bir pay sahibi olan?Stres? ve ?Stres Yönetimi? kavramları ile bunların örgütsel yönetimdeki uygulamalarıincelenmiştir.Bu doğrultuda ilk olarak ?Stres? kavramının kökenleri ile bu sözcüğün oldukça genişkapsamıyla örgütsel psikoloji ve yönetim açısından ne ifade edebileceği anlatılmayaçalışılmıştır. Stresin faydalı tarafının gözden kaçmaması için motive edici ?olumlu stres? ayrıcaele alınmıştır. Ardından ?örgütsel stres? başlığı altında çalışmanın hüzmesi daraltılarak dahaözel bir alana geçilmiş, bu alanda stresin kaynakları tespit edilip sınıflandırılarak derinlemesineincelenmiştir. Çalışmanın birçok yerinde stresin, hem bireysel hem örgütsel anlamdayönetilmesi gereken bir kavram olduğunun altı çizilmiş, ?Stres Yönetimi? kavramı ayrıntılıbiçimde ele alınmıştır. Bu kapsamda stres ölçümü yöntemlerine de yer verilmiştir.Daha sonra, tez çalışmasının spesifik uygulama alanı olan ?rehberlik ve psikolojikdanışmanlık hizmetleri? hakkında bilgi verilip, rehberlik kavramının tanımı, rehberlikhizmetlerinin kısa tarihçesi, ülkemizde ve dünyadaki gelişimi ile bu alanda çalışanlara birerstres kaynağı olacağı düşünülen sorunlara değinilmiştir. Bu bölüme, uygulama çalışmasındaelde edilen sonuçların daha sağlıklı yorumlanmasına katkıda bulunacağı değerlendirilerek yerverilmiştir.Çalışmanın sonunda ise, Kocaeli ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi kurumlardagörev yapan rehber öğretmenlerin örgütsel stres faktörlerinin saptanmaya çalışıldığı biruygulama çalışması yer almaktadır.Tezi Hazırlayan: Serhat BAYRAMTez Danışmanı: Prof.Dr. Nurullah GENÇTez Kabul Tarih ve No: 28.06.2006-2006/12Jüri Üyeleri: Prof.Dr. Nurullah GENÇ, Prof.Dr. Mustafa KÖKSALYrd.Doç.Dr. Şenol HACIEFENDİOĞLU
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALIORGANIZATIONAL STRESS FACTORS AND AN APPLICATION ONGUIDE-TEACHERSABSTRACTStress, Stress Management and their applications in organizational management whichtake an important part in management literature have been researched in this project. Alsostress and its management topics have been taken up as a general and an organizationalconcept in detail in this way.Origins and different definitions of the word ?Stress? and related scientific approachesare given firstly. Then it is explained ?What does Stress mean according to organizationalpsychology and management with its wide scope??. Positive stress has been especially takeninto account because it?s an important issue for organization managers to motive theirpersonnels. Afterwards, a spesific area is discussed in detail under the heading?Organizational Stress?. Sources of work stress are determined and classified in this chapter.Also, measurement methods of stress which are important for the project, are given in order todefine the sources of stres in an organization.A brief history of ?guidance and psychological counseling? services is given which is thespecific application area of the project in 2nd chapter. Problems of guidance services in ourcountry are listed which are potential sources of organizational stress for the guide-teachers.There is an application work at the end of the project. Organizational Stress factors ofguide-teachers, who works for Ministry of National Education (M.E.B.) in Kocaeli, are tried todetermine by this application.Tezi Hazırlayan: Serhat BAYRAMTez Danışmanı: Prof.Dr. Nurullah GENÇTez Kabul Tarih ve No: 28.06.2006-2006/12Jüri Üyeleri: Prof.Dr. Nurullah GENÇ, Prof.Dr. Mustafa KÖKSALYrd.Doç.Dr. Şenol HACIEFENDİOĞLU