Altı sigma ve bir örnek olay çalışması
Six sigma and a case study
- Tez No: 204359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIALTI S GMA VE B R ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASIÖZETBu tez çalışması, bazı şirketleri dünyanın en başarılısı konumuna getirendönüşümün, yani Altı Sigma akımının gücü hakkında bir fikir vermek içinhazırlanmıştır.Altı Sigma organizasyonun temel süreçlerini, müşteri ihtiyaçlarınıkarşılayacak şekilde, değerlendirmek ve iyileştirmek için, şimdi ve gelecekte,tüm çalışanların bilgilerinin ve kantitatif metotların etkin olarakkullanılmasıdır. Altı Sigma'da hedef kalite düzeyini; milyonda 3,4 hataseviyelerine getirmektir.Bu çalışmanın birinci bölümünde; Altı Sigma'nın ne olduğu, gelişimsüreci, temel faydaları ve bilinmeyen yönleri açıklanmaktadır. kinci bölümde;Altı Sigma organizasyonundaki roller, bu rollerin sorumlulukları,metodolojinin uygulama aşamaları ve bu aşamalarda kullanılan araçlarhakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde ise, Toplam Kalite Yönetimi ve Altı Sigma arasındakiilişki ele alınmış ve Altı Sigma yönetiminin Toplam Kalite Yönetimini temelalan fakat kullandığı etkin sayısal performans analizi metotlarıyla onu bir adımileri götürerek daha hızlı ve etkili sonuç alınmasını sağlayan bir yöntem olduğuortaya çıkmıştır.Uygulama kısmında; Altı Sigma'nın Borusan Mannesmann Boru'dakiuygulama projesi yer almaktadır. Bu uygulamanın sonucunda ise ortaya çıkanişletmeyle ilgili iyileştirmeler ve Altı Sigma yönteminin önemi ortayakoyulmuştur.Tezi Hazırlayan : Nihal ALTINTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. .Figen GÜLENÇTez Kabul Tarih ve No :Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Vasfi HAFTACIYrd.Doç.Dr. .Figen GÜLENÇYrd.Doç.Dr.Kenan AYDIN
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALISIX SIGMA AND A CASE STUDYABSTRACTIn this thesis study academical effort was given to emphasize the abilityof the Six Sigma trend which has brought a lot of company to the top of theirsectors.Six Sigma is to handle employer knowledge and quantitative methodseffectively, in order to evaluate and improve the basic processes of theorganization to meet customer requirements. The target mission in six Sigma isto improve the quality to a 3 or 4 in a 1.000.000 level.In the first part of this study, it was aimed to explain what is Six Sigma,its improvement, basic benefits, and undiscovered parts.In the second part brief information about the roles at the Six Sigma, theliabilities of these roles, execution phases of the methodology and the toolsutilized at these phase were given.In the third part, the difference between Total Quality Management andthe Six Sigma was handled and it was aroused that although Six Sigma standson the basic principles with the TQM, with the application of effectivemathematical performance analysis procedures, it is a more fast and effectivemethod.In the application part, Six Sigma process was analyzed at BorusanMannesmann Pipe Manufacturing Factory. With this application theimprovements in the organization and the importance of Six Sigma was pointedout.Tezi Hazırlayan : Nihal ALTINTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. .Figen GÜLENÇTez Kabul Tarih ve No :Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Vasfi HAFTACIYrd.Doç.Dr. .Figen GÜLENÇYrd.Doç.Dr.Kenan AYDIN