Feyzi Efendi divanında din ve tasavvuf
The religion and sufism in divan of Feyzi Efendi
  1. Tez No: 204373
  2. Yazar: RAHİME KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLAL KEMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZETYazar : Rahime KayaÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : İslam Tarihi ve SanatlarıBilim Dalı : Türk İslam EdebiyatıTezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : xiii + 208Mezuniyet : 10 /11 / 2006TarihiTez : Doç. Dr. Bilal KemikliDanışman(lar)ıFEYZÎ DİVÂNI'NDA DİN VE TASAVVUFBu çalışma 18. yy'da yaşamış, Seyyid Feyzû diye de bilinen Bursalı şair Feyzû Efendi'ninDivân'ı üzerinedir. Çalışmada Divân dinû ve tasavvufû açıdan bilimsel olarak incelenmiş vemuhtevası ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın başlangıcında çalışılacak konu ve eser belirlenmiş, ardından Bursa Yazma veEski Basma Eserler Kütüphanesi'nde Genel 4775/2'de kayıtlı bulunan eser temin edildikten sonrasistematik bir şeklilde gerekli araştırmalara ve çalışmalara başlanmıştır. Öncelikle şairin hayatı vekişiliği hakkında bilgi edinilebilecek kaynaklar taranmıştır. Bununla şairin tanınması ve tanıtılmasıamaçlanmıştır.Daha sonra Feyzû Efendi Divânı'ndaki dinû-tasavvufû kavramlar düzenli ve sistemli birşekilde tasnif edilmiştir. Bu kavramlardan oluşturulacak başlıklar tespit edildikten sonra çalışmanınana konusunu oluşturan açıklamalar ve yorumlar örnek beyitler eşliğinde sunulmuştur. Kullanılanbeyitler transkripsiyon esaslarına uygun bir şekilde yazılmıştır.Çalışmanın sonuna daha sonra yapılabilecek çalışmalarda kullanılması için eserde yeralan bütün dinû-tasavvufû kavramların verildiği dizin eklenmiştir. Bu aşamadan sonra şairi ve şiirinidaha iyi anlayabilmek amacıyla eserinden yola çıkılarak Feyzû Efendi'nin şiir anlayışı hakkındaedinilen bilgi çalışmanın başına konulmuştur.Dinû ve tasavvufû açıdan bir divânın incelemesi yapılan bu çalışmada mümkün olduğuncaobjektif davranılmıştır. Kullanılan kaynaklar özenle seçilmiş, dikkatle taranmıştır. Tez yazımıesnasında tez kurallarına uygun bir şekilde hareket edilmiş ve sonuca ulaşılmıştır.Anahtar SözcüklerFeyzû Efendi Din Tasavvuf Tahlil(Seyyid Feyzû)Divân Edebiyatı 18. Yüzyıl
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor : Rahime KayaUniversity : University of UludağMain Discipline : Islamic History and ArtsDiscipline : Turkish Islamic LiteratureAttribute of Thesis : MasterPage Count : xiii+ 208Graduation Date :10/11 / 2002Thesis Supervisor :Associate Prof. Dr. Bilal KemikliTHE RELIGION AND SUFISM IN DIVÂN OF FEYZÎ EFENDİThis study is about the Divân of Feyzi Efendi who is known as Seyyid Feyzi, andwas lived in Bursa at 18th century. In the study the Divân was researched scientifically inthe way of religion and Sufism, and the contents of it was broth up.In the beginning of the study the topic and the Divân were determined. Afterobtaining the Divân from Bursa Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi recordedgeneral 4775/2, necessary researches and works were started systematically. Initially, theresources about the poets life and personality were scanned. The aim of this scan wasknowing and introducing the poet.Afterwards, the religious concepts and Sufism concepts were classifiedsystematically and orderly. After forming titles by using this concepts statements andinterpretations which formed the main topic of the study were released with the samplecouplet. These couplets were written appropriate for transcription principles.At the and of the study, the index of all the religious and Sufism concepts wereadded to be used later studies. After that stage the knowladge abuot the perception ofpoetry of Feyzi Efendi was got from the Divân to understand the poet and his poetry, andthen this knowledge added to the beginning of the study.In this study, in which a divân were researched in the way of religion and Sufism,the work was done objectively. The resources were chosen, and scanned carefully. Duringthe writing of the thesis, the rules of writing thesis were obeyed, and reached the result.Key WordsFeyzû Efendi (Seyyid Religion Sufism AnalyzFeyzû)Classical Ottoman 18th centuryPoetry