Kur'an'da takva kavramı
The concept of takva in Kur'an-ı Kerim
- Tez No: 204374
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZETYazar Hatice ŞAHİNÜniversite Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı Temel İslam BilimleriBilim Dalı TefsirTezin Niteliği Yüksek Lisans TeziSayfa SayısıMezuniyet Tarihi â¦. /11/ 2006Tez Danışmanı Yar.Doç.Dr. Mustafa BİLGİNKUR'ÂN-I KERÃM'DE TAKVA KAVRAMISözlükte sakınmak , korunmak anlamlarına gelen takvâ kavramı cahiliye arapşiirlerindeki anlamıyla daha çok maddû tehlikelerden sakınmayı ifade eder. Bu sakınmacanlının kendisi ile düşmanı arasına bir engel, kalkan koyması suretiyle gerçekleşir.Terim olarak ise takvâ, Allah'ın hududuna riayet etmek, emirlerine eksiksiz itaat edipharamlarından kesinlikle sakınmaktır. Takvâ islami bilimlerde özellikle de tasavvuftaözel bir anlama sahiptir. Nefis tezkiyesinin tasavvuftaki karşılığı olan seyr-u sulükünmertebelerinin her birinin takvâ sahibinin muttasıf olduğu özellikler olması takvâyıtasavvuf ile özdeşleştirmiştir. Ve mutasavvıfların özel terminolojisinde takvâ sâfûdindarlık anlamını kazanmıştır.Her kavram gibi takvâ kavramı da iki temel yöne sahiptir. Bunlardan ilkindeinsandan Allah'a doğru düşünüldüğünde korunmak, sakınmak anlamı ifade eden takvâkavramı ikincisinde Allah'tan insana doğru düşünüldüğünde koruma, himaye altınaalma anlamı içerir. İslamdan önceki kullanımlarıyla daha çok maddû içerikli bir anlamasahip olan ?v.k.y.? ve bütün türevleri Kur'ân vokabilorisinde anlam genişliğineuğramıştır. Kur'ân-ı Kerûm takvânın maddû anlamını korumakla birlikte ona manevû birrenk katmış ve kavramı daha çok manevû alana çekmiştir. Böylece ?v.k.y.? kökü veiştikakları cehennem ya da benzeri somut nesnelerden sakınma anlamını içeriyorsamaddû; Allah, melekler gibi somut varlıklardan korunmayı içeriyorsa manevû anlamasahip olmuş olur. Dolayısıyla Kur'ân'da takvânın anlamının maddû ya da manevûiçerikli olması nesnesinin ne olduğu ile yakından ilişkilidir.Müfessirlerin özellikle vurguladığı anlamıyla Kur'ân'da takvâ: ?İnsânın kendisiniAllah'ın vikâyesine koyarak, âhirette zarar ve eleme neden olacak her şeyden titizliklesakınması, yani günahlardan geri durup hayır olan işlere sarılmasıdır.? Kur'ân'da ilkolarak şirkten sakınmak ve ardından iman etmekle başlayan takvâ mertebeleri, büyükgünahlardan kaçınmak ile devam etmekte ve nihayet küçük günahlarda da ısraretmekten kendini alıkoymak ve böylelikle müttakû vasfını elde etmek sûretiyle dünya veâhirette mutluluğa erişmekle son bulmaktadır.Anahtar SözcüklerAllah Kur'ân-ı Kerûm İman TakvaTefsir Günah
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAuthor Hatice ŞAHİNUniversity Uludağ UniversityMain Discipline Basic Islamic SciencesDiscipline Exegesis (Commentary of the Qur?an)Attribute of Thesis Master of ArtsPage CountGraduation Date â¦. / 11 / 2006Thesis Supervisor Associate Prof.Dr. Mustafa BİLGİNTHE CONCEPT OF TAKWA in KUR?ÂN-I KERÃMIn dictionary with to avoid, to protect meanings; the concept of takwa, has ameaning as to avoid from physical dangers in old arab poems.This avoidness happensby somebody putting a barrier or shield between him and his enemy. Takva as a termmeans have a respect to the limits which Allah puts in our life, obey his orders andavoid the attitudes which are forbidden. In Islamic sciences it makes takva identicalwith sufism because of having features come from the takva in its every stages. So inthe special terminology of mystics takwa got the meaning as pure religiousness.The concept of takva has two main aspects as every concepts have. As fromhuman towards Allah it means; to avoid and to protect, whereas from Allah towardshuman it has meaning as taking under protection. With the usages before Islam ashaving more physical meaning;“v.k.y”and all its derivatives boardened their meaningsin Quran vocabulary. The Holy Quran puts spritual meaning in takva concept withprotection of its physical meaning. Thus if the words of“v.k.y”template means to avoidfrom hell or physical objects they are physical, whereas if they means to protect againstAllah and angels they are spritual. Consequently it is related to type of object in Quranto say takva is pysical or spritual.Especially emphasised by mufassirs takwa in Quran is; to avoid fastidiously fromevery attitude may has harmful result in afterlife, namely to avoid every sin and to makegoodness.As firstly starting to avoid from polytheism and beacome faithfull takwastages; covers avoidness of great sins and not insest to little sins, thus by getting thestatus of“owner of takwa”it ends with getting happiness in the world and afterlife.Key WordsAllah Kur'ân-ı Kerûm Belief TakwaTafsir Evil