Saint-Saens, Poulenc, Loeillet ve Bach'ın obua sonatlarının ve Britten'ın Six Metamorphoses After Ovid'inin obua edebiyatındaki yeri
- Tez No: 204402
- Danışmanlar: PROF. ERGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
IIIÖZETBu metinde Saint-Saens, Poulenc, Loeillet ve Bach'ın Obua Sonatlarının,Britten'ın Six Metamorphoses After Ovid'inin obua edebiyatındaki yeri incele-nirken aynı zamanda bu bestecilerin müzik tarihindeki yeri, obuanın mekanikgelişimi, varolduğu dönemler içinde uğradığı değişiklikler ve bunun müziğenasıl yansıdığı konularını ele almak amaçlandı.Yukarıda adı geçen eserler aynı zamanda resital programı içinde yer al-maktadır. Bu eserleri bütün yönleriyle yorumlayabilmek için, her eseri beste-lendiği dönem içinde bütün yönleriyle ele almak gerekir. Bu amaçla obuayıtarihsel gelişimi içinde görmemiz ve her yorumlanan eseri bu açıdan yorum-lamamız doğru olur. Yapılan çalışmada, obua eğitiminde yol gösterici oluna-bileceği düşünülerek, obua, organolojik açıdan da ele alındı.Resital programı içinde adı geçen eserler üzerine hazırlanan bu metinde,eserlerin bestecilerinin müzik tarihindeki yeri, bu eserlerin obua edebiyatın-daki önemi ve kısaca biçimsel analizleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IVSUMMARYIn this text, we aimed to assess the place of the sonatas of Saint-Saens,Poulenc, Loeillet and Bach, the Six Metamorphoses After Ovid of Britten inthe oboe litterature, the importence of these composers in the history ofmusic, the mechanic development of oboe, the transformations of thisinstrument during different periods and the effects of these transformationson the music.The compositions we mentioned above, also take place in the recitalprogram. In order to be able to interpret these compositions in all theiraspects, we have to assess each of them in the context of period they havebeen composed. For that reason, it will be right to consider the oboe in it?shistorical evolution and interpret each composition with this point of view. Asa result of this, in our study, we assess the oboe in it?s organologicdevelopment, thinking that it would be useful for the oboe education.In this text which aimes to study the compositions taking place in therecital, we emphasized the place of these composers in the history of musicand the importence of the compositions in the oboe litterature.