Saınt-Saens Op. 52 etütlerin çalışma yöntemi açısından incelenmesi
- Tez No: 814838
- Danışmanlar: PROF. TALİA ÖZLEM BALTACILAR BAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılın en önemli Fransız piyanist, organist ve bestecilerinden Camile Saint-Saens'ın yazmış olduğu üç piyano etüdü albümünden ilki olan Op. 52 piyano etütlerini incelemeyi ve bu etütler üzerine çalışma yöntemleri açısından bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Saint-Saens'ın Op. 52 etütleri ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş ve piyanistlerin teknik becerilerini geliştirmek için nasıl yöntemler kullanılabileceği konusunda öneriler sunulmuştur. Birinci bölümde bestecinin hayatı incelenmiş, etütleri çalışacak olan piyanistlere Saint-Saens'ın stili, müzikal dili ve sanatçı kimliği hakkında bilgi sunmak amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise her bir etüt ayrıntılı olarak ele alınmış, müzikal ve teknik zorlukları incelenerek, çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, piyanistlerin Saint-Saens'ın Op. 52 etütlerini daha verimli bir şekilde çalışmasına ve performansına yardımcı olmak için bir çalışma önerisi kılavuzudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the Op. 52 piano etudes, first of the three piano etude albums written by Camile Saint-Saens, one of the most important French pianists, organists and composers of the 19th century, and to present an analysis of these etudes in terms of study methods. Saint-Saens's Op. 52 etudes are analyzed in detail and suggestions are presented on how pianists can use methods to improve their technical skills. In the first part, the composer's life is examined, and the aim is to provide information about Saint-Saens' style, musical language and artist identity for pianists who will study the etudes. In the second part, each etude is examined in detail, its musical and technical difficulties are analyzed and solution suggestions are presented. As a result, this study is a study suggestion guide to help pianists study and perform Saint-Saens Op. 52 etudes more efficiently.