Klarinetin mekanik yapısı,tarihsel süreç içerisindeki gelişimi klarinet repertuvarındaki bazı önemli resital eserleri: C.Saint-Saens Sonata, F. Poulenc Sonata,C.Debussy Premiere Rhapsody,R.Schumann Fantasiestück
- Tez No: 191999
- Danışmanlar: PROF. ERGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
IIIÖZETBu metinde klarinet repertuvarındaki önemli resital eserleri ve bu eserlerinbestecileri ele alınırken, klarinetin mekanik gelişimi ve tarihsel süreç içerisindeuğradığı değişimleri içeren bir de ön bilgi sunulması amaçlandı.Bu çalışmada incelenen eserleri, bütün yönleriyle yorumlayabilmek için, hereseri bestelendiği dönem içinde ele almak gerekir. Bu nedenle bu çalışma, klarineteğitiminde, temel bilgilerin yer aldığı bir kaynak teşkil etmesi düşüncesiylehazırlanmıştır.Söz konusu eserler ve bestecileriyle ilgili yapılan bu çalışmanın amacındansapmamasını sağlayabilmek için, klarinetin yapısı ve tarihiyle ilgili olan ilk bölümdedetaylı teknik bilgilerden kaçınılarak yalın ve anlaşılır şekilde bilgilendirmekhedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
IVSUMMARYIn this thesis, the important recital pieces in the clarinet repertoire and theircomposers are mainly studied and also it is aimed to present some introductoryinformation on the mechanical development of the clarinet and the transformationsthat it has taken throughout the history.In order to be able to interpret these compositions in all their aspects, each ofthem has to be assessed in the context of the period they were composed. As a result,this thesis has been prepared as a fundamental source which contains basicinformation for the clarinet education.So as not to diverge from the objective of this study about the pieces and theircomposers, in the first section it has been avoided to give technical information aboutthe structure of the clarinet and its historical development but plain and clearinformation has been provided instead.