Ulus-inşa sürecinde cumhuriyet ve demokrasi ilişkisi ve Türkiye örneği
The reation of democracy and republic with Turkey example at the process of nation construction
- Tez No: 204408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETBu çalışmanın esas amacı, Türkiye'nin Kürt sorununu düşünürken bu sorunuTürkiye'nin son iki yüzyıllık modernleşme süreciyle birlikte ele almaktır. 19.yüzyılınbaşında başlayan Türkiye modernleşmesi, aynı zamanda Kürt sorununun ortayaçıkışıyla da çakışık haldedir. Dolayısıyla Türkiye modernleşmesi ile Kürt sorunuarasında çok sıkı bir ilişki vardır. Bu çalışma her ne kadar bu iki olguyu birlikte elealıyorsa da asıl üzerinde durulan nokta Türkiye modernleşmesinin keskindönemeçleri olan; ulus-devlet kurma süreci, milliyetçilik, kurucu ideoloji olarakKemalizmin yeni bir toplum yaratma projesinde Kürtleri nasıl algıladığı ve bu keskinsüreçlerin Kürt sorununa nasıl bir boyut kazandırdığına dairdir. Türkiyemodernleşmesinin farklı etnisiteleri demokratik yöntemlerle bir arada tutmayeteneğinin olmaması üzerine durulurken de, Cumhuriyet ideolojisi ile demokrasininbirbirinden epistemolojik olarak farklılığı ve bunların özellikle de ulus-devlet kurmasürecinde ?farklı? olana bakışları üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe main aim of this study is to think the Kurdish problem of Turkey inrelation with Turkey?s last two centuries modernization. Turkish modernization,started from the 19th C, is also in collide with the emerging of the Kurdish problem.Consequently there is a strict relation between Kurdish problem and Turkishmodernization.This study not only combines this two issues but also focuses onmainly the sharp periods of Turkey?s modernization such as the foundation processof the nation-state, nationalism, and how Kemalism as the founder ideologyperceive the Kurds in creating a new society and how this sharp periods givedimensions to the Kurdish problem.When standing on that Turkish modernisationcan not hold different etnisities together with democratic methods this study alsostands on the epistemologically difference of Republic ideology and democracy andthese two ideology?s view of ?the other? in the foundation period of nation-state.