Türkiye'de gayrimaddi hakların irdelenmesi ve vergi mevzuatı karşısındaki durumu
A study of intangible assets against laws for taxation in Turkey
  1. Tez No: 204420
  2. Yazar: SONER YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN PALAMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZETYazar : Soner YAVAŞÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAna Bilim Dalı : MaliyeBilim Dalı : MaliyeTezin Niteliği : Yüksek LisansSayfa Sayısı : xi+130Mezuniyet Tarihi : …./…./……..Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet Emin PALAMUTTÜRK YE'DE GAYR MADD HAKLARIN RDELENMES VE VERG MEVZUATIKARŞISINDAK DURUMUFikri faaliyet ve yaratıcılığın meydana getirdiği düşünsel ve maddesel eserler olangayrimaddi haklar, geçmişten günümüze, tarihin her evresinde, hemen hemen hertoplumda önem teşkil etmiş olup günümüzde teknolojiye bağlı olarak insandüşüncesinin kolay aktarılabilmesi nedeniyle hem ekonomik hem de sosyal açıdantoplumların gelişiminde ve ekonomilerinde önemli rol oynamaktadırlar. Günümüzekonomisinin belki en önemli taşlarından biri olmasa da Dünya'da ki üretimmerkezlerinin değiştiği, fikrin en az üretim kadar değer kazandığı ve gün geçtikçeçeşitlenen ekonomik dalların içerisinde, gayrimaddi hak kavramı önümüzdeki on seneiçerisinde doğal artışından çok daha fazla değer kazanacaktır. Kuşkusuz ki bukavramın değer kazanması ile fikir üreten toplumların milli hasılaları artacak ve bugelirlerin vergilendirilmeleri gerekecektir. Marka, patent, telif hakkı vb. gayrimaddihaklardan doğabilecek gelirler gerek kaynakta vergileme gerekse diğer yöntemler ilevergilendirilecek, devlet bu gelirlerden kendisine düşen payı alacaktır. Fakat asıl önemliolan bu tip hakların gerçek bedellerinin vergi sistemlerinin çoğu beyan esasınadayandığından fikri yaratan tarafından belirlenmesidir.. Bu da devlet açısından vergikayıpları oluşturmaktadır. Gayrimaddi hakların tanımlarının daha iyi yapılmasının,vergilendirilmelerinin de daha sağlıklı olmasını sağlayacağından şüphe duyulmamalıdır.Bu nedenle bir çok hukuk dalında tam olarak tanımlanamayan ve bazen birbirindenayırt edilemeyen gayrimaddi hak kavramlarının daha iyi anlaşılabilmesi için hukukliteratürünün içine çeşitli çalışmalar ile daha fazla yer edindirilmesi ve tanımlarınındaha ayrıntılı ve aydınlatıcı yapılması gerekmektedir.Anahtar Sözcükler1- Gayrimaddi Haklar2- Kurumlar Vergisi3- Katma Değer Vergisi4- Uluslararası Vergi AntlaşmalarıABSTRACTYazar : Soner YAVAŞÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAna Bilim Dalı : MaliyeBilim Dalı : MaliyeTezin Niteliği : Yüksek LisansSayfa Sayısı : xi+130Mezuniyet Tarihi : …./…./……..Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet Emin PALAMUTA STUDY OF INTANG BLE ASSETS AGAINSTLAWS FOR TAXATION IN TURKEYntangible assets, being the mental and material achievements created by humantought and creativity, have played a significant role in both the social and the economicdevelopment of societies throughout the history, and they are still being an effectivemeans of transfering human thought into technology with a positive role on theprogressive growth of today's economies. The concept of intangible assets, although notone of the critical milestones of today's economies, will -in the next decade-gain more ofa value than expected in today's world where the center of mass productions arechanging, ideas accounting as worthy as products and economies branching out into newways. As a result of spreading appreciation of intangible assets, countries creating ideaswill have surplus values in their national income which needs to be taxed. Any revenueyielding from a brand name, patent or copyright, will be taxed at the source or withother taxation methods by the government as a share of state. It is important that theactual value of these type of rights should be determined by the creator of the ideabecause most of taxation systems are based on declarations which can easily result withlosses in tax collection of the state. There is no doubt that a well description of intangibleassets will help reliable taxation of them. Concepts of intangible assets are not veryclearly defined in some areas of related laws and they could sometimes be mixed upeasily with each other, so it seems essential that a strong literature of law should beestablished with more clear definitions and explanations of intangible assets.Key Words1- ntangible Assets2- Corporate ncome Tax3- Value Added Tax (VAT)4- nternational Tax Resources
Özet (Çeviri)
ÖZETYazar : Soner YAVAŞÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAna Bilim Dalı : MaliyeBilim Dalı : MaliyeTezin Niteliği : Yüksek LisansSayfa Sayısı : xi+130Mezuniyet Tarihi : …./…./……..Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet Emin PALAMUTTÜRK YE?DE GAYR MADD HAKLARIN RDELENMES VE VERG MEVZUATIKARŞISINDAK DURUMUFikri faaliyet ve yaratıcılığın meydana getirdiği düşünsel ve maddesel eserler olangayrimaddi haklar, geçmişten günümüze, tarihin her evresinde, hemen hemen hertoplumda önem teşkil etmiş olup günümüzde teknolojiye bağlı olarak insandüşüncesinin kolay aktarılabilmesi nedeniyle hem ekonomik hem de sosyal açıdantoplumların gelişiminde ve ekonomilerinde önemli rol oynamaktadırlar. Günümüzekonomisinin belki en önemli taşlarından biri olmasa da Dünya?da ki üretimmerkezlerinin değiştiği, fikrin en az üretim kadar değer kazandığı ve gün geçtikçeçeşitlenen ekonomik dalların içerisinde, gayrimaddi hak kavramı önümüzdeki on seneiçerisinde doğal artışından çok daha fazla değer kazanacaktır. Kuşkusuz ki bukavramın değer kazanması ile fikir üreten toplumların milli hasılaları artacak ve bugelirlerin vergilendirilmeleri gerekecektir. Marka, patent, telif hakkı vb. gayrimaddihaklardan doğabilecek gelirler gerek kaynakta vergileme gerekse diğer yöntemler ilevergilendirilecek, devlet bu gelirlerden kendisine düşen payı alacaktır. Fakat asıl önemliolan bu tip hakların gerçek bedellerinin vergi sistemlerinin çoğu beyan esasınadayandığından fikri yaratan tarafından belirlenmesidir.. Bu da devlet açısından vergikayıpları oluşturmaktadır. Gayrimaddi hakların tanımlarının daha iyi yapılmasının,vergilendirilmelerinin de daha sağlıklı olmasını sağlayacağından şüphe duyulmamalıdır.Bu nedenle bir çok hukuk dalında tam olarak tanımlanamayan ve bazen birbirindenayırt edilemeyen gayrimaddi hak kavramlarının daha iyi anlaşılabilmesi için hukukliteratürünün içine çeşitli çalışmalar ile daha fazla yer edindirilmesi ve tanımlarınındaha ayrıntılı ve aydınlatıcı yapılması gerekmektedir.Anahtar Sözcükler1- Gayrimaddi Haklar2- Kurumlar Vergisi3- Katma Değer Vergisi4- Uluslararası Vergi AntlaşmalarıABSTRACTYazar : Soner YAVAŞÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAna Bilim Dalı : MaliyeBilim Dalı : MaliyeTezin Niteliği : Yüksek LisansSayfa Sayısı : xi+130Mezuniyet Tarihi : …./…./……..Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet Emin PALAMUTA STUDY OF INTANG BLE ASSETS AGAINSTLAWS FOR TAXATION IN TURKEYntangible assets, being the mental and material achievements created by humantought and creativity, have played a significant role in both the social and the economicdevelopment of societies throughout the history, and they are still being an effectivemeans of transfering human thought into technology with a positive role on theprogressive growth of today's economies. The concept of intangible assets, although notone of the critical milestones of today's economies, will -in the next decade-gain more ofa value than expected in today's world where the center of mass productions arechanging, ideas accounting as worthy as products and economies branching out into newways. As a result of spreading appreciation of intangible assets, countries creating ideaswill have surplus values in their national income which needs to be taxed. Any revenueyielding from a brand name, patent or copyright, will be taxed at the source or withother taxation methods by the government as a share of state. It is important that theactual value of these type of rights should be determined by the creator of the ideabecause most of taxation systems are based on declarations which can easily result withlosses in tax collection of the state. There is no doubt that a well description of intangibleassets will help reliable taxation of them. Concepts of intangible assets are not veryclearly defined in some areas of related laws and they could sometimes be mixed upeasily with each other, so it seems essential that a strong literature of law should beestablished with more clear definitions and explanations of intangible assets.Key Words1- ntangible Assets2- Corporate ncome Tax3- Value Added Tax (VAT)4- nternational Tax Resources