Tarihten günümüze Batı Anadolu uygarlıkları heykel sanatında taşın işlenişi
The techniques of working with stone in sculpture art from the past to our day in Western Anatolian civilizations
  1. Tez No: 204430
  2. Yazar: EMRE BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ÖNDER BÜYÜKERMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖzetAnadolu, bin yıllara yayılan bir zaman dilimi içinde çeşitli uygarlıklaradayanan zengin bir tarihsel birikimi toprakları içinde barındırmıştır. Bu zenginkültür mirasının önemli yanlarından biri mermer kültürünün dünyaya Anadolu,özellikle Batı Anadolu'dan yayılmış olmasıdır. Mimari ve heykel sanatı eserlerindemermerin kullanımına başka hiçbir coğrafyada bu denli önem verilmemiştir.Tarihte tercih edilen taş cinsleri ve biçimlendirme teknikleri ile günümüzdeheykeltraşların kullandıkları taş cinsleri ve yöntemler arasındaki benzer yanlar, taşınocakta başlayıp heykel haline dönüşene kadar olan yolculuğu taş ile yeni tanışmayabaşlayan heykel öğrencileri için yararlı olabileceği düşünülen bu çalışmanın temelinioluşturmaktadır.Bu çalışmada antik taş ocaklarının incelenmesi, bu ocaklardan çıkarılantaşlardan biçimlendirilen eserlerin müze ve açık alan araştırmaları ile başlayan, bukonular üzerinde uzman kişiler ile yapılan konuşmalar, çeşitli basılı kaynaklarınincelenmesi, gezi ve incelemeler ile devam eden bir çalışma yöntemi kullanılmıştır.Bu çalışmalar sonucunda geçmişte kullanılan heykel biçimlendirme yöntemleri ile,günümüz yöntemleri arasındaki benzerlikler saptanmış, kullanılan taş cinslerindeheykel sanatı açısından her iki dönemde de benzer özelliklerin arandığı, ve buözelliklerin heykel sanatçıları açısından olumlu sonuçları irdelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Heykel,Taş,Mermer,Batı Anadolu Heykel Sanatı,TaşBiçimlendirme Teknikleri
Özet (Çeviri)
SUMMARYOn its ground, Anotolia has sheltered a rich historical accumulation basedon various civilizations in a period of time covering thousands of years. Cultureof marble spreading out to the world from Anatolia, especially from WestAnatolia; is one of the most important points of this rich cultural heritage. Usageof marble in architecture and art of sculpture hasn?t been considered thatimportant on any other geographies.The similarities in the kinds of stone and the techniques for shapingpreferred in history and those the sculptors use today, constitute the basis of thisstudy which is considered to be useful for the student sculptors that have just metstone.In this study, a method strarting from the investigation of the antiquestone mines and the researches of the works of art made these stones in museumsand open areas and continuing with the interviews with the experts, researches ofsome printed sources, travels and investigations was used. In the end, similaritiesbetween the ways of shaping the sculpture used in the past and today?s methodsare established, requering for similar properties in kinds of stones used insculptures and positive results of these properties for sculptors are researchedthoroughly.KEY WORDS: Sculpture, Stone, Marble, Art of Sculpture in WesternAnatolia, Stone Tecniques