Batı Anadolu örnekleriyle metropolis şehir içi su sistemleri
Urban water system of metropolis with Western Anatolia model
  1. Tez No: 162245
  2. Yazar: MUHARREM TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Su, bütün medeniyetlerin oluşmasında en büyük etkendir. Uygarlıklar suyun olduğu coğrafyalarda yeşerdi, suyun varlığı sayesinde tarım alanları oluştu, akarsu ve nehirler yeni ulaşım ve ticaret yollan oluşturarak ülkeleri, kültürleri birbirine bağladı. Tarihin en büyük şehirleri su kaynaklarının ve nehirlerin yakınlarına kuruldu. Su kaynaklarının kuruması tarihte büyük göçlere neden olduğu gibi, su kaynaklarının hakimiyeti yüzünden de büyük savaşlar çıktı. Kısaca suyun varlığı ve kullanımı bütün toplumlar için her zaman hayati bir önem taşıdı. Suyun insan yerleşmelerine ulaştırılması, uygarlık tarihinin önemli aşamalarım yansıtır. Su bulabilmek için toprağın derinlerine uzanan kuyular açıldı, önceleri zahmetli taşıma yöntemleri ile su kaynaklan ve akarsulardan taran alanları ve yerleşimlere su getirildi. İlerleyen uygarlık basamaklan ile yağmur sulan dahi değerlendirilerek kanallara akıtılacak; açık ve kapalı sarnıçlarda depolanacak; sular meydan çeşmelerine, dini ve sosyal yapılara ulaştırılacak sular arazi yapısının su ulaşıma izin vermediği durumlarda da bentler, su kemerleri ortaya çıkacaktır. En eski çağlardan beri çeşitli uygarlıklara beşik olmuş Anadolu'da yaşayan kavimler günümüze su kullanımına ait çeşitli izler bıraktılar. Pişmiş toprak su kanalları günümüz barajlarının öncüsü olan su bentleri, çeşme, hamam ve havuzlar, su mimarisinin seçkin Örnekleri olarak günümüze ulaşmıştır. Metropolis Antik Kenti bu su mühendisliğinin izlerini takip etmek için önemli bir tarihi yerleşkedir. Kazılar sonucu ortaya çıkan mekanlar su mühendisliği açısından güçlü örnekler sergilemektedir. Su sistemleri açısından en önemli mekan Hamam-Gymnasium kompleksidir. Su temini, iletimi ve uzaklaştırılması açısından iyi korunmuş örnekler arkeoloji bilimi adına büyük ilgi çekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metropolis has many different water systems which we can still see. The water convayence system includes lots of historical elements. Open water channel, pipes made of lead and stone, cisterns etc. We can see water element from the remains of ancient theatre, bath, upper city, urban houses, latrine. The most important complex for water engineering is Bath-Gymnasium complex. Metropolis Bath-Gymnasium Complex is a Roman monument which stands at the main point of the ancient city where the important roads connect. This insula was used as gymnasion in the Hellenistic Period and in Roman period it turned to a multifunctional complex with the addition of bath and latrine (public restroom). Romans built at least one of these complexes in their cities for cleaning and social activities. This complex was built in the beginning of the second century B.C., as fitting the topography of Metropolis -a slope city- was built in steps between 78 and 84 meters from the sea level. In the upper part, there are Gymnasium and Bath generally covered with vault connecting each other, half-open portico, open palaestra; in the lower, there ara independent places in the 47X27m. insula. Complex was built by stone work and marble elements were used in the interior design. Arches, vaults, fire bricks, heating and water systems as advanced examples of Roman architecture and engineering were practised successfully. Keywords : Bath, Thermae, Water, Convayence, Gymnasium, Gymnasion, Roman, latrine, Cistern, Pipe, Illustration, Architecture, Archaeology. VI