Avrupa Birliği sürecinde basında milliyetçilik: Orhan Pamuk davası örneği
Nationalism in Turkish press on the road to Europian Union: Case study of Orhan Pamuk trial
  1. Tez No: 204447
  2. Yazar: ECE KOÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETTarihi 1789 Fransız Devrimi'nden çok da öteye gitmeyen bir kavram olanmilliyetçilik, son yıllarda tüm dünyada etkisini gitgide daha fazla hissettirmektedir. Her nekadar küresel ekonomi veya sosyo-kültürel yakınlaşmalar artmakta olsa da ?kurulmuş? birbirliktelik olan milletlerin üyeleri kendilerini her geçen gün daha fazla savunmak durumundakalmaktadır. Bunu yaparken ise kendi içlerindeki farklı grupları da dışlayabilmektedirler.Avrupa Birliği'ne giriş müzakerelerinin başlangıcından itibaren Türkiye'de dikkatçekici bir şekilde gözlenen milliyetçilik dalgası, özellikle son bir yılda meydana gelen bazıolaylarla daha da görünür hale gelmiştir. Orhan Pamuk'un Türkiye'de en tartışmalıkonulardan biri olan azınlıklarla ilgili yaptığı soykırımı olumlayıcı açıklama, ünlü yazarınyargılanma sürecini başlatmıştır. Davanın düşmesine kadar devam eden bu süreç, köşeyazarları arasında bölünmeye sebep olmuştur. Bu çalışmada merkez basında yer alan köşeyazarlarının söylemleri incelenerek farklı türden milliyetçiliklerin nasıl hayat bulduğu elealınmıştır.Bu yazarlar arasında kimi Pamuk'un Türk imajına zarar verdiğini düşünmekte; kimiise bu açıklamaların düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinisavunmaktadır. Her ne olursa olsun yürütülen bu tartışmalar, milliyetçi söylemin en azındangünümüz siyasal ve toplumsal ortamında, tarih sahnesinde uzun süre daha yer bulacağının birgöstergesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe influence of nationalism, which is a concept that does not go beyond FrenchRevolution in 1789, is being felt more and more in the whole world in the recent years. Eventhough the global economy or socio-cultural convergence is increasing, the members of thenation, which is an ?established? togetherness, are being obliged to defend themselves moreeach day. While doing this, they may also exclude the different groups among themselves.Since the beginning of the negotiations of accession to European Union, the wave ofnationalism which is observed remarkably in Turkey, is more conspicuous especially in thelast year owing to the occurrence of some events. The comment of Orhan Pamuk affirmingthe genocide of the minorities, which is one of the most discussed subject of Turkey, startedthe judgement process of the famous author. This process which continued until theabatement of the accuse, caused a division among the columnists. In this study, theexpressions of the columnists, which take place at the central press, are examined and howdifferent types of nationalism are coming to life is handled.Among these authors, some are thinking that Orhan Pamuk is damaging the image ofTurks; some are defending that these declarations should be evaluated within the frame of thefreedom of thought. Anyhow, these discussions are an indication that the nationalisticexpressions will find its place on the stage of history, at least in today?s political and socialcircumstances.