Milli Mücadele Dönemi'nde Doğu Karadeniz
The East Black Sea in the National Struggle
- Tez No: 204448
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mondros Mütarekesinden sonra Osmanlı mparatorluğu'nu parçalamafaaliyetleri yoğunluk kazanmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesinin jeopolitik vestratejik önemi sebebiyle bölgede faaliyette bulunan devletler amaçlarınıgenişletmiştir. Patrikhanenin ve Yunanistan'ın desteği ile bölgede Pontusdevleti kurmak amacıyla bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bölgede çetecilikfaaliyetleri hız kazanmış ve halka zulümler artmıştı. Cemiyetler kurularakbölge Osmanlı'dan koparılmaya çalışılmıştır.Dış siyasi güçler, Doğu Karadeniz için kendi çıkarlarına uygun olarakdeğişik politikalar izlemiştir. Rumlara vaat edilen bölge zaman gelirErmenilere verilmek istenir. Ama Mustafa Kemal'in bölgeye gelmesiyle Milliörgütlenme hızlanır. Birtakım tedbirlerle çetelerin ve cemiyetlerin faaliyetleridurdurulmak istenir. Lozan Anlaşmasıyla Milli Mücadelemiz kazanılmış vebölge huzura kavuşmuştur.ANAHTAR KEL MELER: Milli Mücadele, Doğu Karadeniz, RumCemiyetleri, Rum çeteleri, Yunanistan, Hrisantos, Topal Osman.
Özet (Çeviri)
After The Mondoros Truce, increase in separatist activities against TheOttoman Empire had been seen. Due to the geopolitical and strategicimportance of The Black Sea Region, invaders decided to get more benefits inthat region and made their future plans according to the term. That?s why therewere so many active separatist activities and organizations which are aimed tocreate a space for Pontus Country by the help of Patrikhane and Greece. Inaddition to this, local people have witnessed cruelty and related kind ofpressure by those organizations.Invader armies or their related political associations, according to theirown benefits, planned and followed alternate methods. The region had beenplanned to separate for Rums, was tried to placed for Ermines benefits. SinceMustafa Kemal has decided to be there, local people and nationalist has formedand got together for one aim: liberty. The main aim, the liberty, has beenreached with Losan Truce.