Türk Emniyet Teşkilatı'nda kamusal güvenlik bağlamında polis meslek etiği
In the meaning of public security concept police profession ethics in Turkish Police Department
- Tez No: 204467
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Demokratik ve çağdaş bir ülkede ideal bir devlet düzeni, tüm kurumlarınınbünyelerinde, hukuk devleti ilkesinin hayat bulmasıyla oluşacaktır. Bir ülkenin modern olupolmadığının göstergesi polislik uygulamalarından anlaşılabilir.Polis görevini yaparken, yasaların kendisine tanıdığı yetkileri, hukukun üstünlüğüilkesine bağlı kalarak kullanırsa; huzur ve güven ortamı sağlayarak toplumun yaşamkalitesinin de yükselmesine katkıda bulunacaktır.Kamusal güvenlik konsepti bağlamında, Türk Polis Teşkilatına uygulanacak olanmeslek etik ilkeleri ile beraber Türk Polisinin modernizasyonu, nsan Hakları EvrenselBildirgesi ve Avrupa nsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmeler referansalınarak gerçekleşecektir.Bu çalışmada halka hizmet sunan polislerin, çalışmalarını yerine getirirken uyacaklarıetik davranışların neler olduğunu, Avrupa Birliği kurulduktan sonra polislik mesleği ile ilgiliyapılan çalışmalar ve en son oluşturulan Avrupa Polis Etik Yönetmeliğinin içeriği elealınmıştır. Bu maddeler incelendikten sonra polislik mesleğinin daha iyi bir seviyeye gelmesiiçin bu maddelerin nasıl uygulanacağı ortaya konmuştur. Türk Polis Teşkilatının AvrupaBirliğine giriş sürecinde kendi etik yönetmeliğini oluşturması amaçlanmaktadır.Tezi Hazırlayan : Rasim UZUNTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU
Özet (Çeviri)
In democratic and contemporary country an ideal state order will beconstituted with its all institutions being civil state fundamentals formingin the structure. Policemanship applications will be very clear if the indication of thecountry is modern or not.Whıle the polıce doıng hıs job legally the authorıtıes whıch have been recognızed tohım by the law ıf the polıce use the authorıtıes, dependıng on the prıncıples of the superıorıtyof the law, provıdıng peace and securıty wıll gıve help even the qualıty of the lıvıngstandards of the socıety.In the meaning of public security concept which will be applied for TurkishPolice Organization will be realized as of reference for Europe Human Rights Agrement,United Nations Human Rights Universal Declaration, International Agreement with theprinciples of the profession ethics.This study deals with the ethical behaviours which police officers and constabulariesmust conform in providing public security service to the citizens. With in this framework, theefforts at improving police services soon after the establishment of european union andparticularly the contents of the latest issued european code of police ethics. Having done ameticulous review of all these articles of the code the dissertation suggests that in order toimprove police services a careful implementation of the European Code of Police Ethics is ofvital importance. Turkish Police would develop its own ethic rules even before entrance toEuropean Union.Tezi Hazırlayan : Rasim UZUNTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇUTez Kabul Tarih ve No: 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri : Doç. Dr. Hamza ATEŞYrd. Doç. Dr. Muharrem ESYrd. Doç. Dr. Ahmet NOHUTÇU