Sigorta işletmeciliği hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerde pazarlama departmanlarının ve acentelerin rolü
Insurance management-roles of marketing departments and agencies within companies operating in nonlife lines of insurance
  1. Tez No: 204472
  2. Yazar: BUKET ARSLANALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALISİGORTA İŞLETMECİLİĞİ-HAYATDIŞI BRANŞLARDA FAALİYET GÖSTERENŞİRKETLERDE PAZARLAMA DEPARTMANLARININ VE ACENTELERİN ROLÜÖZETSigortacılık faaliyetinin, belirli bir prim karşılığında riskin sigorta şirketlerinceüstelenilmesine bağlı olarak, felaket anlarında maddi ve manevi kayıpları telafi edip,toplumun refah ve mutluluğunun devam etmesini sağlamak gibi son derece önemlisosyo-ekonomik işlevleri vardır. Toplumun refah ve mutluluğunun devam etmesi içinsigortacılık faaliyetinin, işlevlerini yerine getirecek şekilde gelişmesi ve yaygınlaşmasıgerekmektedir.Bu çalışmada sigortacılık faaliyeti ve tarihsel gelişimi ile ilgili olarak kapsamlıbir araştırma yapılmış olup, sigorta sektörü, sigorta işletmeleri ve sigortaişletmelerinin diğer ticari işletmelere göre taşıdıkları farklılıklardan bahsedilmiştir.Sigorta işletmelerinde organizasyon yapıları ve departmanları incelenmiştir. Buorganizasyon yapısı içersinde pazarlama departmanlarının rolü, önemi vesigortacılığın gelişmemesine neden olarak gösterilen acente oluşumlarından ayrıntılıolarak bahsedilmiştir.Bu tez çalışması sonunda acentelerin sigorta pazarlaması faaliyetlerindekiyetersizlikleri ve mesleki kifayetsizliklerine odaklanarak bir anket çalışması dizaynedilmiştir. Araştırma metodu olarak anket çalışmasının tercih edilmesi sebebi, azmaliyetli olması ve zaman faydası sağlamasıydı. 19 sorudan oluşan anket e-mailyoluyla İstanbul' da faaliyet gösteren acentelere dağıtıldı. Araştırma yöntemininyorumlayıcı yaklaşım olması ve anket sonuçlarının analizinin kolay olması, sonuçlarınçok fazla dağılmaması için 40 anket dağıtılmış olup, bunlar içersinde 30 anketcevaplandırılmış ve %75 oranında geri dönüş sağlanmıştır. Bu çalışmanın sigortacılıksektörüne, sigorta işletmelerindeki pazarlama departmanları oluşumlarına, işletme-acente ilişkilerine, acentelik faaliyetlerine ve acentelerin pazarlama stratejilerinereferans olması temenni edilmektedir.Tezi Hazırlayan : Buket ArslanalpTez Danışmanı : Prof Dr. Nurullah GençTez Kabul Tarih ve No: 13/09/2006 2006/16Jüri Üyeleri : Prof Dr. Nihat Erdoğmuş, Prof Dr. Mustafa Köksal
Özet (Çeviri)
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜİŞLETME ANABİLİM DALIINSURANCE MANAGEMENT-ROLES OF MARKETING DEPARTMENTS ANDAGENCIES WITHIN COMPANIES OPERATING IN NONLIFE LINES OFINSURANCEABSTRACTInsurance activities have an extremely important socio-economical role by wayof maintaining citizens wealth and happiness, through insurance companies whichindemnity property and moral damages occuring at times of disaster. In order for themaintanence of community? s wealth and happiness, insurance activities has to bedeveloped and the use be generalized of.In this study an extensive research has been made in respect of insuranceactivities and its? historical development. Furthermore, insurance sector, insurancecompanies and difference between insurance companies and other commercialentities have been mentioned therein. Organizational structure and departmentswithin insurance companies have been analyzed. The role of marketing departmentsunder the said organizational structure and agencies which are said to causenondevelopment of insurance have been detailed.By way of focusing to the inefficient marketing and lack of professionalizm ofagencies a public survey study has been designed. The reason for choosing a publicresearch method was the time and cost efficiency of the method. The public surveymade of 19 questions was forwarded to agencies operating in İstanbul. In order forthe research to have a commentary approach and in order to achieve an easieranalysis, by way of avoiding possible variable results, 40 forms were forwarded.Conclusion was 75% return established through 30 forms being responded to. Thisstudy aims to serve as a reference to the insurance sector as well as formation ofmarketing departments, organization-agency relations, agency activities andmarketing stratagies of agencies.Tezi Hazırlayan : Buket ArslanalpTez Danışmanı : Prof Dr. Nurullah GençTez Kabul Tarih ve No: 13/09/2006 2006/16Jüri Üyeleri : Prof Dr. Nihat Erdoğmuş, Prof Dr. Mustafa Köksal