Ankara ili merkez ilçelerindeki ortaöğretim okulları yöneticilerinin, okul yöneticilerini işe güdüleyen etmenlerin önemi ve yeterli bulunması hakkındaki görüşleri
The conceptions of the secondary school administrators in center boroughs of Ankara about the importance and the efficiency of the factors which motivates them to their job
  1. Tez No: 204614
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAYET PEHLİVAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araş rma, Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan yöneticileri iştı egüdüleyen etmenlerin önem derecelerine ve mevcut durumda bu etmenlerinne kadar doyurucu oldukları ilişna kin yönetici görüşlerini belirlemeyiamaçlamaktadıBu araşrma tarama modelinde yapı bir araşrmadı Araşrmanıtı lan tı r. tı nevrenini, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerdekiortaöğretim okullarında görev yapan toplam 648 yönetici oluşturmaktadıAraş rmaya katıtı lacak yöneticilerin belirlenmesinde tabakalı örneklemekullanı ş r.yöntemi lmıtı Araşrmayatı katılan yöneticilerin görüşlerinibelirleyebilmek için araş rmacıtı tarafından geliştirilen anket, beş likert tipindelişr.hazırlanmıtı Elde edilen veriler, bilgisayar ortamı aktarına larak SPSS 10.0nda analizleri yapı şr. Analizlerde iki grubun görüşpaket programı lmıtı lerindaki farkı anlamlı ı test etmek için ilişğarası n lı nı kisiz örneklemler için t-testi;ndaki farkı anlamlı ı test etmekğüç ve daha fazla grubun görüş arasıleri n lı nıiçin tek yönlü Varyans analizi (Anova) gibi istatistiksel teknikler kullanı ş r.lmıtıAraşrmanı bulguları göre, yöneticileri iş güdüleyen etmenlerintı n na eönem sıralamasında örgütsel-yönetsel boyutta yer alan etmenlerin birincisırada, psiko-sosyal boyutta yer alan etmenlerin ikinci sırada ve ekonomikrada yer aldıığ görülmüş Mevcutboyutta yer alan etmenlerin ise üçüncü sı tür.durumda yöneticileri iş güdüleyen etmenlerin yeterlilik sıe ralamasında da,psiko-sosyal boyutta yer alan etmenlerin ilk sırada, örgütsel-yönetsel boyuttayer alan etmenlerin ikinci sırada ve ekonomik boyutta yer alan etmenlerin iseüçüncü sırada olduğ tespit edilmişu tir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the the significance levels of thefactors that motivate administrators who work in the central districts of Ankaraand administrators? views related to the efficiency degrees of these factors inthe current situation.This is a survey type research. The universe of the research consists of648 administrators who work in the secondary educational institutions of thecentral districts of Ankara in the educational year 2004-2005. The stratifiedsampling method is used in the determination of the administrators taking partin the research. The questionnaire, developed by the researcher to determinethe views of the participating administrators, is prepared in fivefold Likert type.The obtained data are analyzed with package software SPSS 10.0 bytransferring to computer medium. In the analyses, statistical methods, such asindependent sample t-test for testing significance of difference between theviews of two groups and such as one-way analysis of variance (ANOVA) fortesting the significance of difference of views among three or more groups,are used.According to the findings of the research, it has been observed that theorganisational-administrative factors take place in the first rank, the psycho-social factors take place in the second rank and the economical factors takeplace in the third rank in the importance order for the factors that motivate theadministrators for the work. Under the current situation, it has beendetermined that psycho-social dimensions take place in the first rank, theorganisational-administrative dimensions in the second rank and theeconomical dimensions take place in the third rank with respect to thesignificance order of factors that motivate the administrators.