Kolemanit katkılı çimento eldesi ve özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 20475
  2. Yazar: ERGİN ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada alçıtaşı yerine kolemanit katılarak çimento kalitesini yükseltmek ve dünyanın en zengin rezervine sahip olan Türkiye'deki bor mine rallerinin kullanım alanlarını genişletme çabalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Kartal Set Anadolu Çimento fabrikasından alınan klinker ve Bandırma Boraks fabrikasından alınan kolemanit örnekleri analiz edildi. Klinkere 73 ihtiva edecek şekilde kolemanit katılarak elde edilen çimentonun priz başlangıcı, priz sonu, eğilme dayanımı ve basınç dayanımı özellikleri tespit edildi. Bu özellikler aynı klinkere alçıtaşı katılmasıyla elde edilen portland çimentosunun özellikleri ile karşılaştırıldı. Kolemanit katkılı çimentoda BnOg %1 ile %2 oranında deriştiğinde uygun neticeler alınmasına karşılık %2,5 ve daha yüksek oranlarda olması halinde çimento özelliklerinin bozulduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been aimed to improve the quality of cement by adding colemanite instead of gypsum, and to contribute to the endeavours of extending the usage fields of borax minerals in Turkey which has the richest reserve all over the world. The samples of clinker taken from Kartal Set Anadolu Cement Factory and samples of colemanite taken from Bandırma Borax factory have been analysed. The beginning of freezing, end of freezing, bending resistance and pressure resistance features of the cement obtained by adding colemanite to the clinker, including 0.5%, 1%, 1.5%, 2%, 2.5%, 3% and 3.5% B^, have been determined. These features have been compared with the ones of Portland Cement obtained by adding gypsum to the same clinker. It has been observed that, while good results were obtained when the B2.03 changed in the rates of 1% and 2% in the cement including colemanite, in the cases of change in the rate of 2.5% or more, the features of the cement were spoilt.