Viyolonselde çift telde çalma tekniğinin analizi ve çalışma şekilleri
- Tez No: 20476
- Danışmanlar: PROF. REŞİT ERZİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
175 TEZ OZETI Tan x t im Ve Kapsam Aynı anda iki telde, birden çalmaya çift telde çalma denir. Üç ve dört sesli akorlar da çift tel kapsamına alınmalıdır. Çalgımızda çift tel kullanımı özellikle 17. yüzyılda yoğunluk kazanmaya başlamıştır. Buna en güzel örnek J. S. Bach 'in solo viyolonsel için altı süitidir. Çalgımızda çift tel çalımını bir başka açıdan alan, olağan dışı akort düzenlemeleri J. S. Bach ve Z. Kodâly tarafından kullanılmıştır. Viyolonselde çift tel olarak gelen pasajlarda Boccherini, Haydn, BreVal av borusu temasını da kullanmışlardır. Prokofiev, Debussy ve Elgar ise viyolonsel eserlerinde zaman zaman solo çalgıyı orkestraya veya piyanodaki melodik çizgiye eşlik görevini pizzicato âkorları kullanarak vermişlerdir. Barok, klasik, romantik dönemlerde ve günümüz müziğine kadar uzanan geniş yelpazede besteciler, çalgımızın teknik düzeyini zorlayıcı çift teller yazmışlardır. Genel Çalışma Yöntemleri Çalgımızda çift tel çalışırken iki yöntem uygulanır. Birincisi analitik yani çift tel olupta kırık olarak çalışma şeklidir. İkincisi sentetik yani çift tel olmadığı halde çift tel olarak çalışma şeklidir.176 Çift Telde Kaliteli Çalma Yöntemleri Kaliteli çalışı sağlamak için entonasyon hatası yapmamak, doğru sesin kanıtı ise doğuşkanların zenginliğidir. Dolgunluğu sağlamak için ünisonda ince tele, beşlide ikisine eşit şekilde ve diğer çift sesler de kalın tele yayla daha fazla basılması gerekir. Vibratonun doyurucu olması için iki parti de ayrı ayrı dinlenerek çalınması sağlanmalı ve parmağın yağ yastıkçıkları ile basılması gerçekleştirilmelidir. Pozisyon değişimi elde kasılma olmadan y-jnmşak, çabuk ve ustaca yapılmalıdır. Çift Tel Parmak Kalıpları Çalgımızda çift tel çalışırken duateli oktav, altılı ve üçlüde zaman zaman var olan parmak kalıplarına da dikkat edilmesi hafıza ve tekniğin sağlamlığı açısından çok yararlıdır. Akorların Yorumlanmasındaki Özel Durumlar Akorlar yorumlanırken eserin karakteri ve melodinin yürüyüşü nedeni ile yay üst, orta ve alt seste kalabilmektedir. Çift Telde Flajole Çalgımızda doğal ve yapay flajoleler de çift tel olarak kullanılmışlardır. Çift Tellerin (Logigue,Illogigue) Düz Ve Ters Orantıları Çift tellerde beşlinin altındaki aralıklar ters orantı görünümlü, beşlinin üstündeki aralıklar ise düz orantı görünümlüdür.
Özet (Çeviri)
177 THE SUMMARY Introduction and the Contents Simultaneous playing on two strings is called, Double-Stop playing. Three or four part chords should be concidered under the same category. Specialy, in the 17 th. century, the use of the Double-Stops on the violoncello started to get intense. The six suites for solo violoncello, by J.S. Bach, are the best examples.“Changing of tuning”Discordatura on the violoncello, which takes Double-Stop playing from a different point of view, was used by J.S.Bach and Z.Kodaly. Boccherini, Haydn and Brâval used“The hunt”theme as Double-Stop passages on the violoncello whlist, S.Prokofiev, C.Debussy and E.Elgar in their violloncello pieces used this instrument, from time to time, to accompany the orchestra or the melodic line of the piano by playing pizzicato chords. In the Baroque, classical and the romantic periods and through the widespread fan that extends into our contemporary music, the composers wrote Double-Stops that forced the technical capabilities of the instrument. Practice Methods in General There are £wö' ways of Double-Stop practicing, on the violoncello.178 The first one is the“analythical”way. That is to say, the broken way of practicing on two strings. The second one is the“synthetical”way. That is imagining that, there is a Double-Stop while, there is none. Quality In Double-Stop Playing In order to produce a secure and qualified sound we must first solve the intonation problem. The proof of correct sound is the richness of harmonics.“For the depth of correct sound one must follow certain rules.”In playing the unisons, the bow should have more positive pressure on the upper voice. As for the fifths, the pressure should be even on both strings. Whilst playing all the other Double-Stops. The bow should have more pressure on the lower string. In order to obtain a feeding vibrato each part of the Double-Stop, should be heard and played together. Also the fleshy part of the finger should be used to produce a soft tone. The shifts must be done at ease and with grate command. No stiffness should be felt. Finger Patterns In Double-Stop Playing We must pay attention to the daily finger patterns that we know of, in practicing the fingered octavs, sixths and the thirds. This is very helpful for your memory and security in technic.179 Special Cases In Interpreting Chords In interpreting the chords, the bow is stoped on certain voices, according to the character or the melodic line of the piece. That is; sometimes on the upper, or in the middle or the lower voice. Harmonics On Two Strings The artificial and the natural hormonics on the violoncello are also used as Double-stops. Positive And Negative“Logical”And“Illogical”Proportional Of The Double-Stops In Double-Stop playing, the intervals under the fifth of Double-Stops are in the negative and the intervals over the fifths are, in the positive proportional appearances.