Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de bilişim ekonomisi
Information economy in European Union and Turkey
- Tez No: 204895
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bilişim teknolojileri üretimden ticarete, sağlıktan turizme bugün tüm ekonomiyi,eğitimin tüm aşamalarını, siyaset ve kamu yönetimini değiştirmeye başlamıştır. Zaman vemekân farklılıkları bilişim teknolojileri sayesinde ortadan kalkmakta, iş hayatının hızı vekapsamı her geçen gün değişmektedir.İşletmeler için ülkeler hem potansiyel birer pazar hem de birer rakip olmaktadır. Yeniiş yapma biçimlerinin ortaya çıktığı dünyadaki bu değişimin temelinde bilim, bilgisayar veiletişim alanındaki ilerleyiş yatmaktadır. Bilginin üretilmesi, saklanması, taşınması vekullanılmasında ortaya çıkan gelişmeleri sağlayan teknolojiler Bilgi ve İletişim Teknolojileri(BİT) olarak adlandırılmaktadır.Türkiye için stratejik bir öneme sahip olan BİT, Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge), kararalma, planlama, üretim, dağıtım süreçlerini hızlandırmakta ve sürekli bir verimlilik artışınayol açmaktadır. Türkiye bu nedenle iyi bir bilgi teknolojileri kullanıcısı olmalı, ama aynızamanda bilgi teknolojilerini üretebilmelidir.Çalışmanın amacı; Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ve özellikle de Türkiye'dekibilgi teknolojileri kullanımını, dijital farklılığı ortadan kaldırmaya ve bilişim kültürünüyaygınlaştırmaya yönelik yapılan çalışmaları incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada bilişimteknolojilerinin değerlendirilmesi yapılmış, internet ve Elektronik Ticaret (e-ticaret) ayrıntılıolarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data processing technologies began to change all economy from production tocommerce, from health services to tourism, all stages of the education and even the politicsand public administration. Differences in time and place are removed by data processingtechnologies, speed and range of work changes.For business enterprices, countries are both a potential market and also a rival. In theworld where new working forms came out, advances in science, computer andcommunication area are the base of this change. The developments that came out whileknowledge?s being processed, saved, transported, used are called as InformationTechnologies.Information technologies that are strategically important for Turkey, accelerateinvestigation-development, decision, planning, production and delivering processes and causeof increase in productivity. In this respect Turkey should be a good user of informationtechnologies and at the same time should produce these technologies.The aim of this work is investigating use of information technologies in EuropeanUnion countries and especially in Turkey and examining the studies directed at removingdigital diversity and making Information technologies widespread. From this point of viewevaluation of information technologies is investigated in detail as internet and electroniccommerce.