Sosyal bilgiler 6. sınıf coğrafya ünitelerinden Türkiye' mizin öğretiminde işbirlikli yöntem destekli çoklu zeka kuramının erişiye etkisi
The effects of multiple intelligences theory supported with cooperative learning on achievement in teaching the unit our Turkey of the geography lesson which is one of the 6th grade social sciences lessons
  1. Tez No: 204896
  2. Yazar: ŞEVKİ BABACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, ?Sosyal bilgiler 6. sınıf coğrafya ünitelerinden ?Türkiye'miz?inöğretiminde işbirlikli yöntem destekli çoklu zeka kuramının erişiye etkisi?niaraştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ?öntest sontest kontrol gruplu desen?kullanılmıştır.Uygulama çalışması 2005-2006 eğitim öğretim yılının II. dönemindeÇanakkale ili Merkez ilçedeki Vali Fahrettin Akkutlu İlköğretim Okulundayapılmıştır. Bu okulda 6. sınıf düzeyinde eğitim öğretim gören 60 öğrenciden 6-Aşubesindeki 32 kişi deney grubunu; 6-B şubesindeki 28 kişi ise kontrol grubunuoluşturmuştur.Deney grubuna işbirlikli yöntem destekli çoklu zeka kuramı; kontrolgrubuna ise, geleneksel anlayışa dayalı ders anlatımı uygulanmıştır. Veriler, ?KişiselBilgi Formu?, ?Çoklu Zeka Alanları Belirleme Ölçeği? ve ?Başarı Testi? kullanılaraktoplanmıştır.Çalışma sonucunda deney grubu öğrencilerinin öntest puan ortalaması 21.81± 3.30 iken, sontest puan ortalaması 32.00 ± 4.60 olarak bulunmuştur. Kontrol grubuöğrencilerin ise, öntest puan ortalaması 21.78 ± 4.58 iken, sontest puan ortalaması24.03 ± 6.08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to research the effects of multipleintelligences theory supported with cooperative learning on achievement in teachingthe unit ?Our Turkey? of the geography lesson which is one of the 6th grade socialsciences lessons. In the study, ?pre-test post-test control group pattern? has beenused.The practice study has been carried out at Vali Fahrettin Akkutlu PrimarySchool in Çanakkale in the second term of 2005-2006 education periods. At thisschool, over 60 students educated in the 6th grade, 32 students in 6/A class haveconstituted of the experiment group whereas 28 students in 6/B class haveconstituted of the control group.Multiple intelligences theory supported with cooperative learning wasapplied in the experiment group, whereas the control group has been taught in thetraditional methods. Data have been collected with ?Personal Data Form?, ?MultipleIntelligences Domain Determination Scale? and ?Achievement Test?.At the end of the study, whereas the average of the pre-test scores of thestudents in the experiment group was 21.81 ± 3.30, their post-test average has beenfound as 32.00 ± 4.60. As for the control group, while average of pre-test scores was21.78 ± 4.58, their post-test average has been found as 24.03 ± 4.58.