Klaros'ta bulunmuş olan kuroslar
Kouroi, which were found in Klaros
- Tez No: 204907
 - Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Klaros Kutsal Alanı'nda, 1953- 2005 yılları arasında gerçekleştirilen 2-4. dönemkazılarında bulunmuş olan dört adet kuros, bir kuros başı ve bir kaç adet kol ve bacak parçası,stilistik incelemeler sonucunda genel olarak 570-530 yılları arasına tarihlenmiştir.Ionia heykeltıraşlık stilinde yapılmış olan bu eserlerin, diğer Ionia bölgelerine göreikonografik açıdan daha çok Miletos eserlerine benzedikleri görülmüştür. Bu benzerlik,kurosların çoğunun sunu taşıyıcı özellikte olmaları ile ilgilidir. Göğüsleri üzerinde buzağıtaşıyan bu heykeller, bu özellikleri ile nicelik olarak tüm antik bölgeler arasında, en çokKlaros Kutsal Alanı'nda bulunmuştur. Sunu taşıyıcı bu kuroslar dışında, kanonik tiptekiTimonax Kuros'u en erkene tarihli örnek olup, üzerinde Kyklad stili özelliklerinitaşımaktadır.Son dönem kazılarında ortaya çıkartılan Arkaik Dönem Kutsal Yolu'nun, Notion(Sahildeki Kolophon) ile olan bağlantısı bir sav olarak ileri sürülmüştür. Kurosların buluntudurumları, bunların söz konusu bu kutsal yolun iki tarafına dizilmiş olabileceğine güçlü birşekilde işaret etmektedir. Kazılar sırasında elde edilen stratigrafik veriler, kurosların büyük birolasılıkla . S. II. yüzyılın içlerine kadar kullanıldıklarını ve bu tarih içinde toplu bir şekildetahrip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Kouroi, which were found in Klaros in between 1953 and 2005, are dated from 570 to530 B.C. These are four kouroi, head of a kouros and parts of leg and arm. The kouroi aremostly similar to Milesian kouroi because of iconografic case. Type of Klaros kouroi is ?Calf-Bear?. In other words, they bear a calf on the thorax. Also, by means of last excavations, weknow that most of Calf- Bears were found in Klaros. Apart from these Calf- Bears, canonicalTimonax Kouros is shaped in Kykladic style.By the means of last excavations, we have understood that there is an Archaic SecretRoad in between Klaros and Notion (Colophon Nova). Besides, we believe that all of thekouroi had rowed along the road. Finally, in that stratigrafical data, we suppose that kouroihad been stood from sixth century B.C. to second century A.D. Furthermore, kouroi may bedestroyed all together in second century A.D.