Klaros ve Delphoi Bilicilik Merkezlerindeki kehanet personeli ve objeleri
The objects and the personel of the oracle in the center of prophecy in Claros and Delphoi
  1. Tez No: 337429
  2. Yazar: SENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, Apollon Klarios Bilicilik Merkezi ile Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi?nin kehanet personelleri ve kehanet objeleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu inceleme sırasında, öncelikle Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi, ardından Apollon Klarios Bilicilik Merkezi coğrafi olarak konumlandırılmış, Apollon?a adanmış kehanet merkezleri olmaları açısından incelenmiş ve bu iki önemli merkezde kullanılan kehanet yöntemleri antik yazarların ve günümüz yazarlarının görüşleri rehberliğinde tek tek irdelenmeye çalışılmıştır. Antik Dönem?in bu iki önemli kehanet merkezi, kullandıkları kehanet yöntemleri açısından incelendiklerinde, Apollon?a adanmış olmalarına rağmen, her ikisinin farklı kehanet yöntemlerine başvurdukları görülmüştür. Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi?nde çok sayıda ve çeşitli yöntemler kullanılırken, Apollon Klarios Bilicilik Merkezi?nde ağırlıklı olarak su ile kehanet yöntemi kullanılmıştır. Klaros?ta kullanılan suyun temin edildiği kutsal kaynağın, günümüzde halen aktif olması Klaros?un kullandığı kehanet yönteminin önemini arttırmaktadır. Yöntemlerin ardından, Delphoi Apollon ve Apollon Klarios Bilicilik Merkezleri, kehanet ritüelinde görevli olan kehanet personelleri açısından incelenmiştir. Bu konuda da her iki merkezin farklı personele sahip oldukları ve bu personelin farklı görev tanımları olduğu anlaşılmıştır. Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi?nde sınırlı sayıda ve çeşitlilikte personelin görevli olduğu, Apollon Klarios Bilicilik Merkezi?nde ise daha çeşitli ve daha çok sayıda personelin görevli olduğu görülmüştür. Kehanet objeleri bakımından irdelendiğinde ise, her iki merkezin de kehanet ritüelinde benzer objeleri kullanmış olmaları dikkat çekmektedir. Ortak olan birçok objenin yanında, kutsal kaynağın ayrı bir önemi vardır. Çünkü Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi?nde bulunan kutsal kaynak artık mevcut olmamasına rağmen, Apollon Klarios Bilicilik Merkezi?nin kutsal kaynağı halen mevcut ve aktiftir. Her iki merkez de Apollon?a adanmış olmasına ve 2008 yılına kadar Delphoi Apollon Bilicilik Merkezi?nin daha erken dönemde kurulduğu biliniyor olmasına rağmen, kuruluş tarihleri açısından bakıldığında 2008 yılında ele geçen yüksek ayaklı bir Myken kylixi bilgileri değiştirmiş, Apollon Klarios Kehanet Merkezi?nin Myken Dönemi?nde kurulduğunu ve Delphoi Apollon Kehanet Merkezi?nden daha eski bir bilicilik merkezi olduğunu bilim dünyasına kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
İt is aimed in this study to make a comparaison between the Prophecy Center of Apollo Clarios and the Prophecy Center of Apollo at Delphi in point of prediction staff as well as prediction objects. During the research, first the Prophecy Center of Apollo at Delphi and later the Prophecy Center of Apollo Clarios have been positioned geographically, examined from the point of view of being prediction centers devotes to Apollo and the prediction techniques used in these two important centers have been investigated throughly in the light of the views of ancient and today?s authors. When these centers are examinated on the basis of the prediction techniques they used, it is clearly seen that the two important prophecy centers of the Anciant Age applied for different techniques of prediction althrought both were devoted to Apollo. Various techniques in huge numbers were used in the Prophecy Center of Apollo at Delphi whereas prophecy method throught water was mostly used in the Prophecy Center of Apollo Clarios. The holy source from where the water used in Claros provided is still active today and this has risen the importance of the prophecy method which Claros used. Both the Prophecy Center of Apollo at Delphi and the Prophecy Center of Apollo Clarios have been examined from the point of staff on duty in prophecy rituals after their methods have been studied carefully. İt is understood that both centers had different staff and those staff had different definitions of mission. İt has also been seen that the Prophecy Center of Apollo at Delphi had staff on duty limited in number and variety whereas there were staff more in number and variety in the Prophecy Center of Apollo Clarios than the other. İt draws the attention of the examiner that both centers used similar objects in prophecy rituals when the case is examined from the point of view of prediction things. The holy source has a distinctive importance as well as a lot of common objects because the holy source in the Prophecy Center of Apollo at Delphi is no longer exist whereas the one in the Prophecy Center of Apollo Clarios is still active and in use. Althought both centers were devoted to Apollo and it has been assumed until 2008 that the Prophecy Center of Apollo at Delphi was founded earlier, a Myken kylix with high feet obtained in 2008 has proved to the world of science that the Prophecy Center of Apollo Clarios was founded in Myken Age and it is an older center than the Prophecy Center of Apollo at Delphi considering the dates of foundation of both centers.