Türkiye'nin jeoekonomik stratejilerinde Gürcistan'ın yeri
Georgia's place in Turkey's geoeconomic strategies
- Tez No: 204912
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN İBRAHİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türkiye'nin Gürcistan ile ilişkileri ve Türkiye'nin takip etmesi gerekenpolitikaların ortaya konulabilmesi için, bugün Gürcistan'da mevcut olan karmaşık vesorunlarla dolu siyasi, askeri, ekonomik ve jeopolitik yapının genel hatlarıyla da olsabilinmesi faydalı olacaktır. Geçmişin kısaca ortaya konulması bugün mevcutsorunların daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Kuzeydoğusunda Dağıstan (RusyaFederasyonu), güneydoğusunda Azerbaycan, güneyinde Türkiye ve Ermenistan ilekomşu olan Gürcistan'ın içinde Abhazya, Acara ve Güney Osetya özerk bölgeleribulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde başka azınlıklarıda bulunduran Gürcistan,Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 9 Nisan 1991'de istiklalini kazanmıştır.Gürcistan; ekonomik işleyiş bakımından eski Sovyet Cumhuriyetlerine bağlı olması,dış borçlar, eski teknoloji, enerji darboğazı, yüksek enflasyon, işsizlik gibinedenlerden dolayı zor günler yaşamaktadır. Halkın temel ihtiyaçlarınınkarşılanmasından güçlükler çekilmektedir. Ekonomik sıkıntılara bağlı olarak ortayaçıkan yolsuzluklar ülkenin sosyal yapısını olumsuz yönde etkilemekte, ülkeekonomisini zedelemektedir. Ekonomik yetmezlikler karşısında halk büyük çaptakanun dışı para kazanma ve harcama eğilimindedir. Dış politikası, tüm komşularıylabarış ve dostluğa, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı esasına dayananGürcistan'ın genel politik eğiliminin Batı toplumu ve kurumlarıyla bütünleşmekolduğu söylenebilir. Gürcistan, RF'nu kendi istikrar ve bağımsızlığına karşı en büyüktehdit olarak görmektedir. Kafkaslar ve Gürcistan'ın bağımsızlık ve istikrarın tehditeden RF'nu dengeleyebilmek maksadıyla Türkiye ABD ve Almanya gibi önde gelenBatılı ülkelerin yanı sıra, topluluk olarak AK, NATO, AGİT, AB ve diğerkuruluşlarla yakın ilişkiler kurmaktır.Türkiye, Gürcistan için; hem Batı'ya açılan bir kapı ve ekonomik gelişmesinekatkıda bulunabilecek önemli bir ekonomik güç, hemde RF'nun nüfuzunudengeleyebilecek bir komşudur. Bu nedenle, Gürcistan yönetimi, Türkiye ileilişkilere büyük önem vermektedir. Bu önemin bir yansıması olarak, Türk-Gürcüsiyasi ilişkileri en üst seviyede pürüzsüz bir şekilde devam etmektedir.Gürcistan, ülkemiz açısından stratejik önemi haizdir. Türkiye'nin Orta Asya veKafkaslar'a yönelik vizyonunda Gürcistan anahtar konumundadır. ÖncelikleGürcistan, Kafkasya ve Orta Asya'ya açılan ulaştırma ve ticari yollarınmerkezindedir. Bu bölgelere yönelik ekonomik ve ticari faaliyetlerimizdeGürcistan'ın gerek coğrafyası, gerek siyasi ilişkilerdeki yakınlığının önemli etkilerivardır ve olmaya da devam edecektir. Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomikilişkiler öncelikli olarak ülkemizin stratejik çıkarları açısından değerlendirilmektedir.Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkiler henüz kendi dinamiklerinikazanamamış olup, mevcut potansiyelinin oldukça gerisinde seyretmektedir.Söz konusu çalışmamda temel hedef, bölgelerin ve coğrafyanın dış politikadakive ekonomideki önemini göz önünde bulundurarak Gürcistan'ın Türkiye için nasılbir önem taşıdığının incelenmesi olacaktır. Gürcistan, Türkiye'nin komşusu olduğu,üzerinde sürekli konuşulan, farklı önemler atfedilen, hayati konumda görülen, büyükfırsatların olduğu öne sürülen, herkesin farklı görüşlere sahip olduğu bir ülkedir. Buçerçevede çalışmamın hedefi; bu ülkenin iç dinamiklerini de göz önündebulundurarak, ancak daha çok bölgesel konumunu, Türkiye ile ilişkilerini veTürkiye'nin bölgeye yönelik politikalarını ayrıntılarıyla ele almaktır. Bu doğrultuda;Gürcistan'ın Türkiye için ne ifade ettiği, Türkiye'nin bu ülkeye yönelik olarak nelerhayal ettiği, neler bulduğu ve neler planlandığı araştırılacak, ülkeye yönelik Türk dışpolitikasının ne olduğu ve bu dış politikaya bağlı olarak hangi araçların veyöntemlerin kullanıldığı, dış politika içinde bu bölge ile ilişkilerin nasıl bir konumasahip olduğu ve ülkedeki güçlerin nasıl dengelendiği ve Türkiye'nin bu bölgeyleilgilenen ülkeler ile ilişkilerinde nasıl bir yaklaşım izlediği tartışılacaktır.Türkiye'nin Gürcistan'a yönelik politikasının temel hedeflerini, bölge ülkeleriarasında bağımsızlığa, toprak bütünlüğüne ve iç işlerine karışmama ilkesine saygılı,eşitlik ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanan dostane ilişkiler kurulması ve dostçailişkilerin ortak çıkarlara hizmet eden çok taraflı bir işbirliğine dönüştürülmesi teşkiletmektedir. Gürcistan'ın başta etnik dokusu olmak üzere siyasal, sosyal, ekonomikve kültürel yapısı incelendiğinde, bu politikanın bölgemiz gerçeklerine de uygundüştüğü gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
It will be helpful to know the main aspects of the present situation in Georgia, which iscomplex and full of political, military, economic and geopolitical problems in order to putforward politics that must be followed by Turkey and to understand the relationships betweenTurkey and Georgia. Bringing up the past briefly will help us understand the current problemseasily. Neighboring Dagestan (Russian Federation) in the Northeast, Azerbaijan in theSoutheast, Turkey and Armenia in the South, Georgia has autonomous regions like Abkhazia,Ajaria (or Acharis) and Southern Ossetia. Having also many other minorities, Georgia hasgained its independency in April 9th, 1991 after the collapse of USSR. Georgia is having hardtimes because of unemployment, higher rate of inflation, shortage of energy, old technology,foreign debts and devotion to former USSR economy. She is having trouble meeting the basicdemands of her people. Malpractices arising from financial straits have been damaging theeconomy and have a negative effect on the social structure. People mostly inclined to earningand spending money illegally because of the economical problems. Having a foreign policythat is based on peace, friendship and respect to sovereignty and frontier of all her neighbors,Georgia has a general political tendency toward integration with the Western Society and itsInstitutions. Georgia sees the Russian Federation as the greatest threat to her independencyand stability. Georgia, in order to establish balance on Russia Federation?s threatening effectstowards her independency and stability, is interested in starting close relationships with somecountries like Turkey, The USA, and Germany and some institutions like EC, NATO, EU,and(OSCE).For Georgia, Turkey is both an economic power that will help her economic growth and aneighbor that can balance Russia Federation?s influences and she is a passage to the West. Foraforementioned reasons Georgian government attach importance to relations with Turkey. Asa result of this mind-set, Turkish-Georgian executives have no problems concerningpolitical relations.Georgia is of vital strategic importance for Turkey. Georgia is a key to Turkey?s vision onCaucasia and Middle Asia. To begin with, Georgia is in the center of trade and transportationroutes that leads to Caucasia and The Middle Asia. Georgia is and will be of vital importanceboth geographically and politically in our economic and trade interests in these regions.Economic relations between Georgia and Turkey should primarily be evaluated in terms ofOur strategic interests. Economic relations between Turkey and Georgia have not achieved itsown dynamics yet, they are quite behind the current potential.In this paper, my main aim is to study Georgia?s importance for Turkey taking intoconsideration the importance of regions and geography in economy. Neighboring Turkey,Georgia is a country which is constantly talked over, attributed different levels of importance,seen as of vital importance, claimed to have great chances. Everybody has different opinionsabout her. In this point of view my aim in this work is to analyze Georgia?s relations withTurkey and Turkey?s politics concerning this region taking into consideration the innerdynamics of Georgia, especially her regional position. In this prospect, what Georgia meansfor Turkey, and Turkey?s vision related with this country will be researched and Turkishforeign policy for Georgia, the means and methods used to achieve this foreign policy, theposition of the relations with Georgia in our foreign policy, balancing the powers in thecountry, and Turkey?s relations with the countries which have great interest in Georgia will bediscussed.Basic aims of Turkish foreign policy towards Georgia consist of respect to independency,territorial integrity of the surrounding countries and not to interfere with internal affairs ofthem, and it is based on equality and building friendly relations among surrounding countrieswhich will eventually lead to cooperation fulfilling reciprocal interests. If we are to observethe political, social, economic, cultural, and ethnical structure of Georgia closely, we willrealize that, this policy complies with our region?s reality.