İşitme engelli öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersinde karşılaştıkları sorunlara ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on the problems experienced by non-hearing students at physical education and sports lessons
- Tez No: 204918
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, işitme engelli öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersindekarşılaştıkları sorunların öğretmen görüşleri alınarak tespit edilmesi amacıylayapılmıştır. şitme engelli öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerindesorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığı, eğer karşılaşıyorlarsa bu sorunların nelerolduğuna dair sorulara öğretmen görüşleri alınarak cevap aranmaya çalışılmıştır.şitme engelli öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerinde karşılaştıklarısorunlara ilişkin Türkiye'de bulunan 52 işitme engelliler ilköğretim okullarındave liselerde çalışan beden eğitimi öğretmenlerine anket uygulanmış ve elde edilenveriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma istatistiksel işlemleri ileSPSS (Sosyal Bilimler için statistiksel Paket Programı) kullanılarak analizedilmiştir.Araştırma sonuçları anketin I. bölümünde öğretmenlerinin yarısının kendiisteğiyle atandığı, diğer yarısının ise, istek dışı atama ile okullarda görevyaptıkları ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin büyükçoğunluğunun bu okullarda çalışmaktan memnun olduğunu belirtmişlerdir.Öğretmenlerin H E faaliyetlerine katılım düzeyi ise yüzde 21.6 dır. Öğrencilerleiletişim türüne baktığımızda yarısından fazlasının işaret dili, işitsel-sözel,dudaktan okuma yöntemlerini bir arada kullandığını belirtmişlerdir. AnketinII.bölümüne bakıldığında, BES derslerindeki en büyük sorunun, okullardaki tesiseksikliği ve BES derslerinin saat sayısının amaçların kazanımı açısından yetersizolduğu görülmüştür. Öğrencilerin BES dersinde denge problemi yaşamadıkları,BES dersine çok ilgili oldukları ve bu dersi sevdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done with the aim of investigating the problemsthat deaf students experience in physical education and sports lessons throughteachers? comments. The answers for the questions whether deaf students haveproblems in physical education and sports lessons or not, and if they have, whatthese problems are have been sought. In order to get answers for these questions,the questionnaires have been distributed to physical education teachers who workin 52 schools for deaf students around Turkey and the frequencies, percentages,mean and standard deviation have been calculated through the use of SPSS(Statistical Program for Social Sciences).The results of the first part of the questionnaire have revealed that half ofthe teachers have been appointed to the schools that they work with their will andthe other half have been appointed to the schools that they work without their will.Most of the physical education teachers have reported to be content with workingin these schools. The percentage of the teachers who attended in-service trainingcourses is 21.6. The results have also revealed that more than half of the teachersuse sign language, lip reading and audio-verbal methods together. The second partof the questionnaire, the most serious problem in physical education problems isthe inadequate hours for physical education lessons. It was also seen that thestudents do not experience balance problems and they have interest for this lesson.