The woman identity in the poems of Sylvia Plath, Anne Sexton and Adrienne Rich
Sylvia Plath, Anne Sexton ve Adrienne Rich'in şiirlerinde kadın kimliği
- Tez No: 204930
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kadınlar için onları temsil edecek gerçek bir kimlik hiçolmamı tır. Hak talep etmeden erkek egemen toplumunun egemenli ialtında ya amak onlar için bir zorunluluk olmu tur. Bu gerçek onlarıyabancıla maya sürüklemi tir. Ötekilik, ataerkil toplum sınırları dı ındadurmanın verdi i hazın beklenen bir sonucudur. Öteki olmanınzararlarını fark etmeleri kadınlı ı safça anlatan bir kimli i aramalarınasebebiyet vermi tir. Sylvia Plath'in ve Anne Sexton'ın bu arayı a olankatkıları göz ardı edilmi tir. Bu tez onların kadın kimli inin olu umunaolan desteklerini açıkça gösterir. Adrienne Rich, ?Yeni Kadının? çıkı ınaolan gereksinimi savunanlardan olmaya hala devam etmektedir. Kadınkarakterlerinin durumlarını anlamak ve yazılarına sakladıkları ifreleribulabilmek için bu çalı ma Feminist Ele tiri Kuramının ilkelerinedayanarak yaratıldı. Ana amaç, kadını ve onun anlamını ö renmek veö retmektir.
Özet (Çeviri)
There has never been a real identity for women that is granted tosymbolize them. It became a compulsion for them to survive under therules of male-dominated society. This fact dragged them to isolation.Otherness is an expected result of desire to stand outside the borders ofpatriarchy. Recognizing the harms of being ?other? caused them thequest for an identity which purely describes womanhood. Sylvia Plath?sand Anne Sexton?s contribution to this search has been neglected. Thisthesis explicitly shows their support to the formation of the womanidentity in their poems. Adrienne Rich still continues to an ardentdefender for the need to the emergence of ?the new woman.? Tounderstand the situation of female characters and to find the codes thatare kept in their writings, this work is created depending on theprinciples of Feminist Literary Criticism. Its main objective is to learnand teach woman and her meaning.