A. S. Byatt's Possession, The Djinn in The Nightingale's Eye, The Children's Book: The woman reader/writer's revising female identity
A. S. Byatt'in possession, The Djinn in The Nightingale's Eye, The Children's Book adlı eserleri: Kadın okur/yazarın kadın kimliğini yeniden inşası
  1. Tez No: 451663
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, İngiliz yazar A.S. Byatt'ın üç eserinde kadın kimliğinin inşası ve tanımlanmasında okuma ve yazma eylemlerinin rolünü incelemektedir. Metinlerarasılığın, seçilen üç eserde masallar, kısa hikayeler, şiirler ve mitler üzerinden incelendiği tezde edebiyatta kadın geleneğinin önemi de vurgulanmaktadır. Seçilen yapıtlarda A.S. Byatt'ın kadın karakterleri gerek erkek egemen toplum yapısının değerlerini içerisinde barındıran gerekse bu dayatmacı değerlere karşı çıkan kadın geleneğinin metinlerini okuyan kişiler olarak resmedilmiştir. Kadın karakterlerin bahsedilen bu okuma eylemleri bir yeniden yazım sürecine dönüşmekte ve bu süreçte kadın kimliği yeniden tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of reading and writing in the formation and definition of female identity in A.S. Byatt's three works. The study which also investigates intertextuality through fairy tales, short stories, poems, and myths emphasizes the importance of female tradition in literature. In the three works analyzed in this study, the female protagonists are portrayed as readers of not only texts embodying the values of a patriarchal culture but also texts that resist these values. The reading practices of the protagonists turn into a re-writing process during which woman identity is redefined.